Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nad pěnou

Fraška ODS.eu, plus aktualizace!

Je to trochu „insiders“ příběh, ale pro publikum Respektu si ho lze dovolit. Navíc je docela zábavný. Tak pojďme na to.

O co jde: europoslanci zvolení za ODS jsou, jak známo, sdružení na půdě unijního parlamentu ve skupině Evropští konzervativci a reformisté (vžitá je anglická zkratka ECR, tak u ní zůstaňme). Jde o seskupení 54 europoslanců z osmi zemí, které vzniklo po loňských volbách do EP jakožto odpověď evropským lidovcům, takto nejsilnější formaci ve sněmu, kteří jsou podle toryů a ODS příliš proevropští a federalističtí. Obě strany proto od lidovců odešly a založily si vlastní frakci.

Už krátce po vzniku ECR se začalo spekulovat, jak dlouho skupina vlastně vydrží. Členů měla jen tak tak: pro vznik nové frakce na půdě eurosněmu je potřeba zastoupení poslanců z nejméně sedmi států a to je v ECR ve většině případů jednočlenné – za Maďarsko jeden europoslanec, za Nizozemí jeden europoslanec atd. Navíc jde spíš o účelovou než ideově koherentní alianci. Vedle zastánců malého státu, liberálního obchodu a zrušení drahých zemědělských dotací tu sedí, v případě polské strany Práva a spravedlnost, národovci, kteří stojí na straně pečovatelského státu, pokud pečuje o ně, liberalismu odsud-podsuď a peníze farmářům jen ať tečou dál a houšť. 

Ne úplně smírná byla i volba šéfa frakce. Stal se jím po dohodě Polák Michal Kaminski (PiS jsou po toryích druzí nejsilnější), aby ECR nevypadala jen jako svodka pro konzervativce, část této strany na to ale reagovala podrážděně. Proč nás má vést Polák, když jsme nejpočetnější ve frakci a ECR byla náš nápad, říkali. Média navíc přinesla sporné informace ze života Kaminského, což pro veřejný obraz ECR za La Manchem nepomohlo – za komunismu byl Kaminski členem podzemní polské nacionalistické mládeže, která tehdy představovala jakýsi antipionýr, později se z ní ale vyklubal spolek, který se neštítil antisemitismu a xenofobie.

Teď v červenci se započala další kapitola. Toryové přišli s ideou duálního předsednictva ECR – rozuměj dosazení Brita ke Kaminskému –, aniž by to s ostatními konzultovali. Věc se měla odehrát následovně (popsal ji ve svém blogu Iain Dale, konzervativní britský novinář, u nějž lze coby pravidelného přispěvatele Daily Telegraphu předpokládat, že má správné informace): premiér a lídr toryů David Cameron si k sobě pozval Jaroslawa Kaczynského, šéfa PiS, a Michala Kaminského, aby jim, za přítomnosti předsedy konzervativců v europarlamentu Timothyho Kirkhopea, sdělil, že chce, aby se následujících pět let Kaminski a Kirkhope dělili o vedení ECR.

Kaminski měl zůstat jako opařený a podobně reagovali údajně ostatní členové frakce, protože o ničem netušili. Zejména „nešťastní“ měli být Češi jakožto třetí nejzastoupenější a druhá půlka „duchovních rodičů“ ECR.

Konspirační teorie, jak píše Dale, vysvětluje tah Cameronovým zájmem dosáhnout zániku uskupení, protože se mu jako premiérovi přestalo hodit, že jeho muži stojí v europarlamentu mimo hlavní proud, navíc vedeni Polákem. Možné však je i to, že to ušil jako boudu Kirkhope, kterému se nelíbí být číslem dvě v ECR.

Jak to bylo, je těžké ověřit. Britové jsou v komentářích opatrní a ODS mlčí; Jan Zahradil coby jeden z místopředsedů ECR neodpověděl na sms (možná je na dovolené) a europoslanec Miroslav Ouzký, který vede eurobuňku ODS, nechtěl nic komentovat (je mimo Evropu, napsal v sms). Do věci se údajně vložil i prezident Václav Klaus, který podle Dalea volal Cameronovi, aby zjistil, kdo co komu řekl, ale ani to nebylo možné ověřit (Hrad na žádost Respektu o informace už tradičně nereagoval).

Že je na příběhu kus pravdy, ale dokazuje dopis od Kaminského a Kirkhopea adresovaný zbytku frakce. Potvrzují v něm, že duální vedení ECR je nápad, který budou razit, a omlouvají se ostatním, že nechtěli nikoho obejít. Tady (anglický originál):

„We sincerely regret that unwittingly offence was caused to some members of our Group over the way the proposal to merge the positions of Chairman and Deputy Chairman into a co-chairmanship was made on Tuesday.
It was never our intention to ignore due process or impose any policy on the group which did not command widespread support. This was simply an Anglo-Polish proposal to the whole Group for its consideration.
We believe the proposal to merge the positions of Chairman and Deputy Chairman into a co-chairmanship will contribute greatly to the long-term success of the Group.
It is now for the Group as a whole to decide. This will be done at a Special Meeting this September.“

Mňo. Co z toho plyne? Zas a znovu to dokazuje, že pokrevní bratrství toryů a ODS stojí na vodě. Obě strany jsou bezesporu ideově podobně naladěné, ale občanští demokraté by si konečně měli přiznat (a podle toho se chovat), že jejich bratr bude bratrem jen do té míry, dokud toryové budou ODS potřebovat. Pokud nebudou, bez váhání hodí příbuzného přes palubu.

Britové jsou národem, který nejdůsledněji ze všech v Evropě sleduje jen a jen svoje zájmy a je jedno, zda v Downing Street sedí zrovna konzervativec nebo labourista či jestli jde o zájmy národní nebo partajní. Kdo na poslední chvíli blokoval rozšíření Schengenu o Čechy a další nováčky, byť rozšíření svobodného prostoru pro kdysi porobené země opakuje jak mantru? Britové (Tony Blair). Byť sami nejsou v Schengenu, neviděli důvod, proč by měli najednou na ono rozšíření svobody pro Východoevropany přispět. Za volné cestování tak Češi (Poláci, Slováci…) Britům (!) zaplatili.

 

AKTUALIZACE:

V pátek odpoledne se autorce těchto řádků ozval europoslanec Jan Zahradil (ODS), proto nabízíme jeho komentář k věci.

Jan Zahradil potvrdil, že ODS o nápadu na sdílené vedení ECR předem nevěděla a dozvěděla se to jako hotovou věc až v den setkání Kaminského a Kaczynského s Cameronem. „Vyjádřil jsem proto nad tím návrhem velkou nelibost a řekl jsem, že s ním nesouhlasíme. Už proto, že ke změnám stanov ECR, což si duální předsednictvo vyžádá, musí dojít písemně, po určitém času na rozmyšlenou atd,“ sdělil Zahradil. Jaký bude postoj ODS, až bude ECR o nové podobě svého vedení v září hlasovat, Zahradil ještě neřekl. „To nevím. Musíme si o tom promluvit na grémiu strany a případně si říct, co za náš souhlas budeme požadovat. Máme na promyšlenou celé prázdniny.“ 

Europoslanec dále uvedl, že má „informace z Downing Street,“ že pokud by Češi se změnou nesouhlasili, nebude se o ní vůbec hlasovat. České NE by jinak nic neznamenalo, ke změně stanov totiž stačí nadpoloviční počet členů ECR, což je 28 a europoslanců ODS je pouze devět. Podle Zahradila si o věci promluví ještě v srpnu osobně Petr Nečas s Davidem Cameronem.  

Europoslanec také zapochyboval o informaci z Daleova blogu, že se do věci vložil prezident Václav Klaus – „nic o tom nevím, ale pochybuju o tom, nemá důvod se o toto zajímat“ – a dodal, že si sám tah toryů vysvětluje mocenským zájmem Timothyho Kirkhopea dostat se do čela ECR. Tyto a předchozí spory uvnitř frakce však nezměnily jeho přesvědčení, že vstup do ECR byl pro ODS správný krok. „Připisuju to ještě doznívajícím porodním bolestem, které musíme přestát,“ dodal. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].