Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

O polovinu chudší

Proč jsou Češi v mezinárodní konkurenci pozadu? Už nějakou dobu to tušíme, ale vládní NERV přinesl do debaty nová, dosud neznámá a přesvědčivá data. Jde o to, že nevyužíváme vzácný zdroj bohatství – ženy.

Není pochyb o tom, že Česku v globální soutěži ztrácí dech, ukazuje to celá řada mezinárodních srovnání. Důvodů je celá řada, ale vládní NERV ve své nedávné zpráva upozornil na fakt, o němž mimochodem mluvil T.G. Masaryk už před stoletím – společnost, která dá svobodu a vzdělání ženám, která využije jejich potenciálu, získává konkurenční výhodu, je dvojnásobně silná, dvojnásobně bohatá.

Česko svůj „ženský potenciál“ nevyužívá – na vedlejší koleji jsou zejména matky s dětmi. Podle mezinárodních srovnání je rozdíl v zaměstnanosti žen bez dětí a matek nejvyšší v Evropě. Existují dokonce státy (Portugalsko, Slovinsko), kde bezdětné ženy podle statistik pracují dokonce méně a Slovinky se dvěma dětmi dokonce chodí do práce ještě více než „autorky“ jedináčků. Naopak Češky jakoby mateřství úplně „vyřadilo z provozu“.

Námitka v této souvislosti obvyklá říká, že ženy s potomky prostě tolik pracovat nechtějí a dávají plně přednost rodinnému životu. Jenže je to námitka značně pochybná. Jednak se nechce věřit, že by byly Češky tradičnějšími matkami než Polky, Španělky nebo Italky. (A navíc - nakolik je mikrojednotka matky a obvykle jednoho dítěte tradičním uspořádáním?) Pokud tedy mezi tradice počítáme širokou rodinu, tak jsme v české kotlině naopak nepříjemně moderní – takové Francouzky či Švédky rodí více než 1,49 dítěte, jak je obvyklé v Česku.

A navíc Češky volbami během „života před dítětem“ dávají jasně najevo, že mateřství nebude jejich výhradní cíl – mezinárodní vzdělávací testy nedávno opět zachytily stále debatovanější fenomén, kdy jsou dívky výrazně úspěšnější než chlapci. Na vysokých školách jsou studentky už pár let v přesilovce, a to včetně náročných oborů typu medicína.

Odpověď tedy bude někde jinde – v zemích s vysokou porodností i vysokou zaměstnaností žen (a tedy i bohatších) dělají řadu věcí jinak. Ale několik se zdá jako zásadních: hustá síť kvalitních školek a zaměstnavatelé dbající na flexibilní pracovní úvazky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].