Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Úplatky k rozvoji fotbalu?

Je šéf FIFy Sepp Blatter naivní nebo jen cynický?

Volba šéfa Mezinárodní fotbalové federace se neúprosně blíží a tažení na znovuzvolení jejího současného bosse Seppa Blattera přidává na grádech. Minulý týden v rámci svého asijského turné zavítal kromě jiných zemích i do Barmy, kde se setkal s nejvyššími činovníky vládnoucí junty, včetně nejvyššího generála Than Shweie. K tomu navrch daroval miliony dolarů Myanmarskému fotbalovému svazu a nově založené fotbalové akademii. A to všechno v zemi, kde sedí přes dva tisíce politických vězňů ve vězení, armáda zabíjí civilisty na povstaleckém území, znásilňuje ženy, vláda potlačuje opozici, praktikuje nucenou práci a falšuje volby.

Cynický způsob Seppa Blattera, jak si v květnovém hlasování zajistit další hlas, nebo pouhopouhá naivita?

Fotbal je tak jako v každé jiné rozvojové zemi i v juntou ovládané Barmě velmi populárním sportem. Je tak populární, že podle depeší Wikileaks se měl generál Than Shwei na popud svého vnuka ucházet o britský fotbalový manšaft Manchester United. A to v době, kdy tisíce Barmánců na jihu země v důsledku řádění cyklónu Nargis ztratilo střechu nad hlavou, živobytí a příbuzné a živořilo, kde se dalo.

Than Shweiovi zřejmě došlo, že to nebyla zrovna vhodná chvíle, a místo toho raději založil národní fotbalovou ligu. Ze dne na den spatřilo světlo světa osm fotbalových týmů, v jejichž čele stojí – kdo jiný než – generálovi nohsledi a také nejbohatší lidé v zemi.

Sepp Blatter by musel být opravdu hodně naivní, kdyby mu nedošlo, že věnované fondy nepůjdou tam, kam by měly. Prezidentem Myanmarského fotbalového svazu je magnát Zaw Zaw, jenž se i se svou ženou mimochodem vyskytuje na seznamu sankciovaných osob v USA i EU. Navíc lze očekávat, že se stane přesně to, co se stalo, když mezinárodní komunita věnovala zemi po cyklónu Nargis miliony dolarů – junta při převodu vzala oficiální kurz, což je asi 100 kyatů za dolar (na černém trhu dostanete 900 kyatů za dolar) a vykázala jen zlomek humanitární pomoci. Kam šel zbytek, není nutno uvádět.

Blatter se kritice za svůj kontroverzní počin brání tím, že fotbal se nemůže rozvíjet v žádné zemi na světě bez podpory vlády a proto se s představiteli junty musel setkat. Trochu chabý argument ve světle nadcházející volby šéfa FIFy a nedávné návštěvy jiných nedemokratických krajin, jako například Súdánu.

Popularity fotbalu mezi Barmánci si není možné nevšimnout. Na každém kroku na prašných pláccích hrají děti i dospělí s polovypouklými míči nebo něčím, co se míči jen podobá. Opravdové hřiště a opravdový kulatý míč by zajisté ocenili. Proč Sepp Blatter nevěnoval štědrou částku prověřeným neziskovkám, které by lepší podmínky k rozvoji fotbalu v zemi zajistily daleko spolehlivěji?

Cynicky vzato, není pochyb, že Barma má v nejoblíbenější hře na světě co zlepšovat. S Vietnamem nedávno prohrála 7:1 a na žebříčku FIFy je ze 202 zemí na 161. příčce. Jenže za jakou cenu?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].