Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Putin mezi opozičními novináři

Kreml vyznamenal opoziční novináře

Nikdo mu netleskal, nikdo nevstával, když vešel do místnosti. Pronesl pár nutných vět a pak se omluvil s tím, že laureáty novinářské ceny vybírala odborná komise a následně předal slovo organizátorům předávací ceremonie. Jméno Vladimira Putina bylo sice loni v listopadu při zveřejnění nositelů novinářské ceny pro tištěná média zmiňováno, nyní se sám premiér od ceny nepřímo distancoval.

Několika laureátům ceny se nejspíše ulevilo, že si nebudou muset s Vladimirem Putinem potřást rukou. Rozhodně si oddychla například oceněná Irina Petrovská, komentátorka opozičního listu Novaja gazeta, jak sama přiznává ve svém blogu. „Sláva Bohu,“ pronesla prý šepotem do ucha jinému oceněnému novináři, Michailu Beketovovi, který jako ona patří k nejostřejším kritikům Kremlu v zemi.

Beketov za to ale na rozdíl od ostatních přítomných v sále draze zaplatil. Zakladatelovi ekologicky laděného listu Chimkinská pravda, ve kterém kritizoval úřady za výstavbu dálnice skrze chráněný les, nejprve zabili psa, pak vypálili automobil a nakonec zmlátili i jeho samotného. Po útoku strávil měsíce na nemocničním lůžku, přičemž lékaři mu museli amputovat nohu. Dodnes k pohybu používá invalidní vozík a dodnes se mu i po dvouměsíčním teraupetickém pobytu loni na podzim v Izraeli nevrátila řeč.

V den předávání ceny v ruských médiích i ve velmi živé blogosféře probíhala debata, kdo se z opozičních novinářů ceremonie zúčastní a zda by měli či ne. Některým bylo proti srsti, aby opozičníci přijímali státní cenu od někoho, koho neuznávají, a tak mu ještě dělali píár. Jiní navrhovali, ať cenu klidně převezmou a za poměrně štědrou odměnu (milion rublů – kolem 600 tisíc Kč) postaví třeba dětský domov nebo komunitní centrum pro bezdomovce či invalidy a tak státu vzkázali, že jejich peníze patří všem. Nakonec došli všichni ocenění, kromě Sergeje Parchomenka, jenž na blogu vysvětlil, že je právě v zahraničí.

To by bylo, aby se Kreml nepokusil z akce pro sebe něco vytěžit. Na ceremonii na poslední chvíli pozval i jiné opoziční osobnosti, zejména z řad účastníků nedávných protestů proti zfalšovaným parlamentním volbám. Spisovatel Boris Akunin, básník Dmitrij Bykov, televizní komentátor Vladimir Pozner se však nedostavili. Bykov rozhlasové stanici Kommersant FM následně vysvětlil, že mu zavolala jakási žena, která aniž by se představila, se jej zeptala:

„Jdete zítra na předávání cen?“

„Předávání cen? Oč jde? V kolik to je?“ divil se Bykov.

„Ve 12,00.“

„To ale učím.“

„Děkuji, na shledanou.“ zněla podle básníka odpověď a sluchátko bylo hluché.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vzápětí nechal slyšet, že šanci na dialog s premiérem dostali a že ji k jejich škodě nevyužili.

Využila ji však pracovnice Beketovovy nadace, která při sklence šampaňského Vladimira Putina požádala o vyšetření útoku na doživotně zmrzačeného Michaila Beketova. Putin, který mimo jiné k překvapení všech Beketovovi osobně pogratuloval a poplácal po rameni, prohlásil, že věří, že věc bude zajisté vbrzku řádně vyšetřena. Existuje tedy možnost, že se násilníci přece jen najdou? Možná.

Že by náhodou ještě před prezidentskými volbami?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].