Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Festival

České filmy ve Varech: adaptace Topola, nesnesitelné vedro, zálohování života

Ruští filmaři zmizeli ze scény, Čína svůj film stáhla těsně před oznámením soutěže

 

Citlivý člověk • Autor: Cinemart
Citlivý člověk • Autor: Cinemart

V soutěži nadcházejícího filmového festivalu v Karlových Varech budou zastupovat českou kinematografii dva snímky mladých režisérů – debut Tomáše Kleina Citlivý člověk a historické detektivní drama Úsvit Matěje Chlupáčka. Klání bude mít letos výjimečně o jeden titul míň než obvyklých dvanáct. Svůj film těsně před oznámením soutěže stáhla Čína. Podle tamních filmařů a informací vedení festivalu to bylo údajně na nátlak Pekingu kvůli zhoršeným diplomatickým vztahům mezi oběma zeměmi. V soutěžním programu se neobjeví ani ruské filmy. „Viděli jsme jen velmi málo ruských snímků. Ruští filmaři se stáhli ze scény,“ řekl umělecký ředitel festivalu Karel Och, podle kterého bylo zároveň „nepřijatelné, aby se do programu dostal jakýkoliv ruský film, který vznikl po vypuknutí války na Ukrajině“.

Road movie Tomáše Kleina je adaptací stejnojmenné, ceněné knihy Jáchyma Topola. Vypráví o komplikovaném vztahu syna a otce a vytěsňování smrti ze života. Scénář napsal Klein spolu s Lucií Vaňkovou a Kateřinou Traburovou. Konzultantem byl sám autor literární předlohy. V hlavní roli se objeví David Prachař. Do minulosti, konkrétně na Slovensko konce třicátých let, se naopak ohlíží Úsvit. Film podle scénáře Miro Šifry (Rédl, Zrádci) je zasazený do slovenského města Svit, kam přijíždí mladá těhotná lékařka a její manžel, ředitel továrny, který má na úkol postavit nové město po vzoru baťovského Zlína. Plány ale přeruší nález mrtvého novorozence v areálu továrny a historické drama se přehoupne do krimi.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].