0:00
0:00
Kontext24. 7. 20253 minuty

Pruderní, nebo promiskuitní. Sexting negativněji dopadá na dívky, které čelí dvojímu metru

Bývá to strašák rodičů, ale zatím jsme o něm moc nevěděli

Jako sexting se označuje sexuálně laděná elektronická komunikace, ať už ve formě textu, fotek nebo videí. Když se děje mezi dvěma dospělými lidmi, má také svoje rizika, nicméně odehrává se mezi osobami sexuálně zralými. S rostoucí oblibou technologií mezi teenagery se stále více mluví o tom, že se sextingu věnují i dospívající, a zároveň o možných negativních dopadech, které to na ně má.

Debatu i obavy rodičů ovšem dosud ovlivňoval fakt, že jsme neměli příliš představu, jaký běžný sexting je, jaké má dopady a jestli se nějak liší zkušenosti chlapců a dívek. Chybějící data nyní nabídla studie Interdisciplinárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS), který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Výsledky reprezentativního výzkumu v červnu publikoval odborný magazín New Media and Society a jsou v mnoha směrech překvapivé. Dva a půl tisíce teenagerů mezi 11 a 16 lety odpovídalo na baterii otázek, jež nezkoumaly jen četnost posílání zpráv, ale také emoce, které vyžádané i nevyžádané zprávy tohoto typu vyvolávají. A klíčové rovněž bylo, že výzkumný tým rozlišoval mezi zkušeností dívek a chlapců.

↓ INZERCE

Hned první údaj dává střízlivější obrázek o tom, jak intenzivně se dospívající sextingu věnují: během předchozích šesti měsíců poslalo podle svých slov sexuálně laděnou zprávu osm procent respondentů, což sami výzkumníci hodnotí jako relativně nízké číslo.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat

Respekt Obchod

Přejít do obchodu