Bojovné Polsko chce zpátky na scénu. Reportáž z voleb, které změní Evropu
To, jakého si Poláci vyberou prezidenta, pocítí rychle celá Unie
Už se blíží konec projevu, Karol Nawrocki ztišuje hlas, chvíli do mikrofonu skoro šeptá, ale s každou větou je slyšet hlasitěji a hlasitěji, až poslední slova, že miluje Polsko a miluje Sochaczew, a proto mu bude ctí být prezidentem, vášnivě křičí. Na prezidentského aspiranta tu pětistovka lidí, plné náměstíčko, čekala kvůli ucpaným silnicím v mírném dešti půl hodiny. „Ale stálo to za to. Je skvělý. Musí vyhrát,“ říká šedesátnice Justyna Nowak. Kadeřnice přijela do Sochaczewa autobusem ze sousedního města, aby kandidáta opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) viděla na vlastní oči.
Nawrocki stojí na malém pódiu uprostřed lidí a řeční sotva dvacet minut. Své publikum důrazně upozorní, že média, vláda i státní úřady se pokusí volby zfalšovat. Ale nebude jim to nic platné, protože „my jsme silnější“ a „nenecháme se rozdělit“. Nadšení je všeobecné, lidé přitakávají pokřikem „zvítězíme!“. Z původně nejistého a na veřejnosti neobratného historika, kterého mozek a šéf PiS Jarosław Kaczyński nečekaně vybral za svého kandidáta, se vyklubal řečnický talent.
I díky takovým výkonům jako tady, v deštivý čtvrtek v Sochaczewě, malém městě hodinu a půl cesty od Varšavy, prohrál Nawrocki v prvním kole polských prezidentských voleb jen těsně s vládním favoritem, varšavským starostou Rafałem Trzaskowským.


Příští neděli, 1. června, Polsko vybere mezi těmito dvěma muži nového prezidenta. Souboj to bude skoro určitě těsný a Nawrocki, ač první kolo nevyhrál, má díky výsledkům ostatních kandidátů trochu lepší šance na vítězství. Polský prezident nevládne státu a má jen o málo více pravomocí než třeba český. To málo je ale důležité a bez nadsázky se dá říct, že výsledek nadcházejícího souboje může hodně pohnout tím, jak bude Evropa v příštích letech vypadat.
A všechno bude jinak
V sázce je hodně, přičemž vládnoucí Občanské platformě a jejímu kandidátovi Trzaskowskému jde o víc. Pokud ve druhém kole zvítězí, dostane současný kabinet Donalda Tuska šanci na dva a půl roku nerušeného vládnutí. Dosud totiž vláda tento luxus neměla a řadu jejích důležitých zákonů vetoval prezident Andrzej Duda, loajální k opoziční PiS. Na jeho přehlasování nemá vláda sílu. Trzaskowski, prominentní člen Občanské platformy, by byl spolupracující prezident.
S Karolem Nawrockým ve funkci je to ovšem jiný příběh. Otevřeně dává najevo, že by své prezidentské pravomoci, kterými může vládu brzdit, využíval naplno. Nawrocki skočil do politiky jako úplný nováček, nemá žádné vlastní politické zázemí ani tým, je to prostě nominant předsedy PiS a na této straně je zcela závislý. Spolu se svým štábem, složeným z politiků Kaczyńského strany, se rozhodl pro tu nejbojovnější a nejvíc rozdělující rétoriku, jakou má PiS ve svém repertoáru (kritici jim nejvíc vyčítají výroky o tom, že třeba i tajné služby sloužící premiéru Tuskovi se snaží překazit jejich úspěch.)
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu