0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext9. 7. 20245 minut

616 kroužků – a je to

Přijde Ondřej Kolář o post europoslance? Lidovci nechali přepočítat preferenční hlasy, protože podle jejich analýzy by do Bruselu měla zamířit Michaela Šojdrová

"Na atmosféře to samozřejmě nepřidává, ale tady jde o legitimitu volebních výsledků." (Michaela Šojdrová) • Autor: Milan Jaroš

Pro TOP 09 to byla po krušných měsících plných klesajících preferencí a zmatcích kolem postu ministra pro vědu a výzkum konečně dobrá zpráva. Ve volbách do Evropského parlamentu partaj, které v průzkumech veřejného mínění vyjadřuje podporu 3,5 procenta voličů a bez koalice Spolu by se nedostala do sněmovny, získala hned dva europoslance. Vedle bruselského matadora Luďka Niedermayera také poslance a bývalého starostu městské části Prahy 6 Ondřeje Koláře. Možná to ale nakonec dopadne opět špatně a Kolář do Bruselu nepojede. 

Skutečná výzva

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

 V rámci koalice Spolu dopadli jednoznačně nejhůře lidovci. Vedle úspěšného Tomáše Zdechovského se do Evropského parlamentu nakonec nedostala populární devítka na společné kandidátní listině a dosavadní europoslankyně Michaela Šojdrová. „Hned po volbách mi začaly chodit ohlasy mých voličů, že i když mě kroužkovali, v jejich regionu jsem neměla žádné preferenční hlasy,“ vysvětluje lidovecká politička. Jde konkrétně o tři vesnice ve Zlínském kraji, kde je bývalá europoslankyně velmi populární a její preferenční hlasy tam prý dostal někdo jiný. 

Šojdrová si v této situaci nechala od sedmi lidí z obcí na Vsetínsku a ze Zlínska, kteří jí dali přednostní hlas, podepsat čestná prohlášení a přidala je k soudnímu návrhu na přepočítání preferenčních hlasů. I na základě těchto dat si Nejvyšší správní soud (NSS) hned po návrhu vyžádal dokumentaci k několika dalším krajům a jejich okrskům, kde mají lidovci tradičně vysokou podporu. 

Velké množství přednostních hlasů zde ale zároveň obdržel Filip Benda z ODS, který byl na listině před Šojdrovou, ale jako pražský politik by teoreticky neměl mít tak velkou voličskou podporu jako právě Šojdrová. Na základě analýzy od politologů, jež je součástí návrhu, který NSS nyní přezkoumává, by preferenční hlasy mohly být chybně započítány právě Bendovi. 

 Šojdrová by podle odhadu měla získat o 5500 více preferenčních hlasů oproti volebním výsledkům. Podle oficiálních výsledků získala 32 447 hlasů oproti 33 063 hlasům, tedy potřebným pěti procentům preferenčních kroužků pro přeskočení ostatních kandidátů a katapultování se do Evropského parlamentu. Chybí jí tedy 616 voličů, kteří ji na kandidátní listině možná zaškrtli – a možná taky ne. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc