Za papežem Františkem
Jeho přístup lze označit za „lidový“ v tom nejlepším smyslu
Den poté, co římskokatolická církev oslavila největší slavnost liturgického roku – Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, odešel její nejvyšší pozemský představitel, papež František. Podobně jako Jan Pavel II. tak římský biskup opustil tento svět v průběhu vrcholného období ročního cyklu, takzvaného velikonočního týdne.
Katolickou církev nyní čeká volba nového Kristova náměstka, jak zní jedno z označení pro hlavu více než 1,2 miliardy římských katolíků. Proces mohli v dramatizované podobě nedávno vidět i diváci v kinech na celém světě ve filmu Konkláve. Děj snímku můžeme nechat stranou, postačí říct, že něco zachytil věrně, jinde zas více či méně přibarvoval. Kdo tedy z vedení církve odešel?
Jorge Mario Bergoglio se narodil v prosinci 1936 v argentinské metropoli Buenos Aires. Ve své domovině zastával v rámci církve různé funkce, naposledy před svým zvolením působil jako arcibiskup ve svém rodném městě. Bergoglio rovněž patřil mezi členy jezuitského řádu. Dvanáct let, tedy stejně dlouho jako trval jeho pontifikát, byl také kardinálem.


Zde jen krátká poznámka – kardinálská funkce s sebou nenese žádné další postavení v rámci katolické hierarchie. Tito mužové jsou především nejbližšími spolupracovníky papeže, který také bývá volen z jejich středu ve výše zmíněném konkláve, ale přísně vzato není kardinálský klobouk nezbytnou podmínkou pro zvolení.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu