Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Předvolební televizní debaty uzavřeli pan rozladěný, pan politolog a pan ajťák       

Diskuse na Nově jen potvrdila podezření, že „vyvolávací“ formát je přežitý

Autor: TV Nova
Autor: TV Nova

Neuplynulo ani deset minut z vůbec poslední televizní debaty letošních voleb, když ve čtvrtek večer na Nově zazněla věta, kterou by šlo přišpendlit i na všechny předcházející předvolební diskuse. „To, myslím, naši diváci už znají,“ namítl Ray Koranteng Andreji Babišovi, když premiér po tisící první opakoval omleté fráze, jak ho „stvořila ODS“. A když si pak moderátor televize Nova po hodině povzdechnul, že „snad alespoň něco se naši diváci dověděli“, přidal další kamínek do mozaiky pochybností o tom, jestli už není celý koncept předvolebních televizních debat se zapnutými stopkami a vzájemným překřikování definitivně překonaný.

Ani tady jsme se za 90 minut skutečně nic moc nového nedozvěděli. Přitom novácká debata měla jistý potenciál - zejména proto, že se v ní střetli reální kandidáti na premiéra: kromě Babiše šéf koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se bude o křeslo předsedy vlády ucházet za koalici PirStan. Tím se diskuse lišila od nedělní Primy CNN, kde tuto trojici trochu nepochopitelně doplňoval šéf SPD Tomio Okamura (a v sále bučící a pískající příznivci politiků), ale tak středeční Superdebaty ČT, kde PirStan reprezentoval šéf STAN Vít Rakušan, o němž víme, že se premiérem nestane i v případě volebního úspěchu koalice. (Večerní debatě předcházela odpolední část, kam Nova vykázala lídry méně nadějných stran, tedy SPD, KSČM, ČSSD a Přísahu.)

Také na Nově se ale nakonec protočilo obvyklé letošní debatní menu od cen energií přes migraci a elektroauta po důchody a zazněly stejně důkladně protočené fráze od „zelených fanatiků“ po „Babišovu drahotu“. Co naopak opět nezaznělo, byla odpověď na otázku, která zásadně rezonuje poslední fází kampaně: proč se Andrej Babiš rozhodl nakoupit nemovitosti ve Francii prostřednictvím složité operace zahrnující několik firem v daňových rájích, proti kterým se jinak dlouhodobě vymezuje a opakovaně o nich prohlašoval, že je nevyužívá.

Během debaty ČT sice smysluplnou odpověď nepřinesla ani přímá konfrontace premiéra, na Nově se však na zásadní kauzu nejžhavější části kampaně raději ani nezeptali. Babiš kauzu zmínil sám od sebe hned zkraje a v typicky teatrálně defenzivním tónu jako další „vymyslenu kauzu“ - a opoziční lídři se jí dotkli jen velmi decentně. Bartoš označil Babiše za „experta na optimalizace v daňových rájích“, ale na podstatu věci nepřišla řeč.

Pokud Babiš v předchozích debatách působil místy nervózně, na Nově jsme viděli zjevně rozmrzelého politika, jemuž se rozladění propisuje i do řeči těla a když zrovna nemluví, tak alespoň podrážděně a nesouhlasně trhá rameny, a hlavou. Fiala s Bartošem naproti tomu působili uvolněněji, věcněji, i když místy trochu bezzubě tváří v tvář chytlavým Babišovým zkratkám a útokům („pan politolog a pan ajťák ničemu nerozumí“).

Nicméně během debaty přinejmenším vzbuzovali dojem, že je autenticky zajímá řešení problémů země - na rozdíl od Babiše, který často četl konkrétní návrhy monotónně z papíru a věnoval větší díl času a energie útokům na oponenty než představování programu. Zejména to vyniklo v okamžiku, kdy každý z premiérských kandidátů dostal minutu času na to, aby nastínil další plány týkající se pandemie.

Zatímco „politolog“ a „ajťák“ zdůraznili rozsah tragédie a zbytečnost některých úmrtí, Babiš byl tak odhodlán dokázat divákům, že Ivan Bartoš kdysi kdesi „vítal migranty“, že vytahování zvětšené fotografie obětoval značnou část své „covidové“ minuty a na tragický rozměr uplynulého roku a půl úplně zapomněl.

DVTV: Kdo zvládl nejlépe předvolební kampaň:

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].