0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
21. 7. 20214 minuty

Politici by měli mluvit se seniory. Jinak budou pořád vyhrávat babišové

Starší voliči se stávají nejmocnější skupinou. ANO má téměř jistotu milionu jejich hlasů

Pokud Andrej Babiš a jeho hnutí ANO vyhrají na podzim volby do Poslanecké sněmovny, s pravděpodobností hraničící s jistotou to bude především zásluhou seniorů. Seriózní průzkumy hlásí už několik let, že mezi lidmi nad šedesát má Andrej v průměru pětačtyřicetiprocentní podporu. Jde přitom o skupinu skoro tří milionů voličů a dvě třetiny z nich chodí pravidelně k volbám. Jak píšeme i v aktuálním Respektu, necelé tři měsíce před volbami má ANO skoro stoprocentní jistotu zhruba milionu hlasů z téhle kategorie.

Pro ostatní strany je to samozřejmě frustrující, že mezi sebou bojují o její zbylou část (teď nekomentujeme souboj o mladší ročníky). Evidentně tápou, jak z volebního hlediska nejsilnější skupinu voličů oslovit. Demokratické strany to trochu umí s těmi liberálnějšími seniory - a SPD, ale třeba i Přísaha nebo komunisté s těmi extremističtějšími a naštvanějšími. Na Andreje Babiše a jeho ANO to však nestačí.

↓ INZERCE

Současné náklonnost velké části seniorů pro trestně stíhaného populistu a neschopnost dalších stran starší lidi srozumitelně a slyšitelně oslovit mohou signalizovat i to, jak budou volby vypadat v budoucnu. Senioři budou stále silnější skupinou na voličských vahách. V roce 2000 tvořili sotva čtvrtinu voličského elektorátu, dnes je to už skoro třetina.

Trend je jasný, zvyšuje se věk dožití. V roce 1990 strávil průměrný český občan šestnáct let svého života v penzi, v roce 2000 už skoro dvacet let a teď je to dvacet pět let. Seniorů bude čím dál tím víc – což je samozřejmě dobrá zpráva. A politici by si měli začít lámat hlavu tím, jaké hodnoty jsou lidi šedesát plus důležité.

Jak přitom prokazují průzkumy z posledních let, senioři nejsou jen „zapšklou a hudrající“ společností, kterou umlčí každoroční přihození pár stovek korun k důchodu. Třeba podle podrobného, půl roku starého průzkumu společnosti CVVM jsou lidé nad 65 let tou nejspokojenější a nejoptimističtější občanskou skupinou. V průzkumu se přitom neodpovídalo na prostou otázku jste spokojený a jak - škála dotazů byla docela široká.

Senioři jsou podle dat spokojeni s životní úrovní, osobními vztahy, bezpečím, překvapivě i se zdravím, nebo dokonce společenstvím, v němž žijí. Celkem logicky vyjadřovali nejmenší spokojenost s výhledem do budoucnosti, ale překvapivě opět i v téhle kategorii byli optimističtější než všechny ostatní mladší věkové skupiny. Z citovaného, ale i jiných průzkumů se dá vyčíst – a je to taky celkem logické – že senioři nejsou úplně spokojeni s vývojem po roce 1989. Část z nich považuje socialistický systém za lepší, ale většina čekala, že po roce 1989 vznikne spravedlivější společnost, než je ta v níž žijí.

Už dnes je nejsilnější (a v budoucnu bude ještě mocnější) voličský elektorát ve své podstatě optimistickou skupinou vědomou si chyb minulosti, byť ty vlastní si podstatná část nepřipustí. Zároveň je to skupina, která svými hlasy rozhoduje o budoucnosti. Má logicky tendenci preferovat výhody, kterých se ještě dožije, nicméně z průzkumů vyplývá, že senioři jsou ochotni komunikovat i o věcech, které se odehrají v době, kdy už nebudou moci zhodnotit jejich dopad.

To je dost široká nabídka možností, jak dostat seniory „statisticky“ na stranu kritického přemýšlení o spravedlnosti, právu, svobodě nebo o obecných starostech o planetu či jejich zemi. Statisticky proto, že slušná část starších lidí o těchto hodnotách přemýšlí v kontextu, který se připisuje spíše mladším lidem.

Je důležité zkusit přesvědčit i „sobečtější“ seniory, že jejich hlasy jsou vzhledem k jejich počtu pro budoucnost světa rozhodující - a za dvacet let na nich bude záležet ještě víc. Říct jim, že záleží na tom, jak uvažují o světě a že je to uvažování bráno vážně, by mělo být v zájmu nejen politiků a jejich stran, ale i společnosti. Jinak budou pořád vyhrávat „babišové“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].