Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Miloš Zeman, Modlitba pro Martu a nevinná policie

Uplynul měsíc od policejního vypnutí legendární písně na mítinku v Lipníku

Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje setkal s obyvateli Lipníka nad Bečvou. • Autor: ČTK
Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje setkal s obyvateli Lipníka nad Bečvou. • Autor: ČTK

Policie se nedopustila žádného porušení zákona. Tak praví poměrně stručný, čtrnáct dnů starý nález o prošetření policejního zásahu na jednom mítinku. Stručně si ho připomeňme. Prezident Miloš Zeman s doprovodem vystoupil před měsícem na tribunu na náměstí v Lipníku nad Bečvou a ještě předtím, než začal oficiální program, ozvala se ze soukromé místnosti nad restaurací píseň Modlitba pro Martu a asi třicet až čtyřicet demonstrantů pod okny zvedlo do vzduchu červené karty.

Možná půl minuty před koncem písně vešlo do domu, z něhož zněla hudba, osm policistů v černých mundúrech, poručili zvukaři Jaroslavu Henslovi hudbu vypnout a odvezli ho na policejní okrsek. V antonu muže eskortovalo sedm policistů. Narušil prý hudbou shromažďovací právo prezidenta a jeho příznivců. Autor těchto řádků tvrdí, že to není pravda: stál jako novinář v tu dobu pod tribunou a za zády mnoha Zemanových příznivců, mnohem blíže k oknu, z něhož zněla hudba, a přesto slyšel projevy z tribuny.

Mítink pokračoval, demonstrující jej víceméně opustili, část z nich si šla sednout do restaurace na náměstí a snažili se zjistit, co se stalo se zadrženým zvukařem. Při sezení je natáčeli na kameru – z ulice, přes velké okno – dva černě odění muži. Po otázce autora tohoto blogu, jestli jim dala některá ze soukromých osob svolení k natáčení, a po výzvě, ať se prokážou policejním průkazem, se muži zamaskovali kapucemi a zmizeli v davu. Později byli k vidění v místě dostupném pouze policistům a Zemanovu doprovodu.

Policejní zprávou o nevině ovšem věc zdaleka nekončí. Tak si shrňme, co se dnes ve věci děje. Jaroslav Hensl bude předvolán kvůli přestupku na lipnickou radnici: zda její úředníci uznají jeho vinu, se nedá předjímat. Někteří z demonstrantů se obrátili na právníky a úřad ombudsmana; v běhu je i příprava několika správních žalob na postup policie v případě zadržení Jaroslava Hensla i tajného natáčení dávno po demonstraci. Ve věci tedy určitě proběhne ještě několik soudních jednání. Podstatnější jsou ale dvě věci.

Za prvé, prezident Miloš Zeman se ztrapnil. Nenechal dohrát píseň, která se stala svého času jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mohl z pódia policistům vzkázat, ať ji nechají aspoň doznít. Místo toho demonstranty napadal podobně jako komunističtí pohlaváři demonstranty v dobách totality: byli to pro něj prostě jen „křiklouni“. Tohle jeho – zřejmě nechtěně – vyvolané zdání kolaborace mu pravděpodoně sebere v pezidentských volbách nějaké hlasy.

Za druhé, demonstranti se sešli hlavně proto, aby ukázali, že proti neoblíbenému prezidentovi se dá protestovat i jinak než hladovkou, kterou proti nové Zemanově kandidatuře na post prezidenta zahájil někdejší signatář a mluvčí Charty 77 a lipnický rodák Tomáš Hradílek. V tomto byla demonstrace úspěšná. Tomáš Hradílek později hladovku rozumně ukončil a nyní rozeslal médiím otevřený dopis.

Vrací se v něm k tomu, co Charta 77 opravdu reprezentovala. Bude „aktivně a při všech vhodných příležitostech argumentačně působit na voliče ve svém okolí, aby Miloše Zemana nevolili“. Protože podle něj „nereprezentuje stabilitu našeho bezpečnostního, hospodářského, sociálního a kulturního zakotvení v Evropě a transatlantické provázanosti“.

Mítink v Lipníku tedy ještě neskončil, tvrdí pan Patizon. Částečně jej může ukončit nezvolení Miloše Zemana do funkce prezidenta, ale stejně důležité bude, zda se podaří podat všechny připravované žaloby a jak uspějí u soudu. Stručná policejní zpráva, že se nic nestalo, není dostačující.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].