25_lipavsky podporil_jaros
Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš

Český prezident udělal hodně pro to, aby to vypadalo, že Česko sleduje ruské přípravy na přepadení Ukrajiny s okázalou lhostejností. S přehledem účastníka porad v Kremlu Miloš Zeman prohlásil, že Vladimir Putin žádnou válku nechystá a že jsme neměli dávat Kyjevu žádné zbraně. Maximálně jim něco výhodně prodat a na ruském válečném dobrodružství ještě vydělat.

Po několika dnech je ale obraz Česka výrazně jiný. Iniciativy se totiž chopil ten, kdo měl být Zemanův hlavní oponent - ministr zahraničí Jan Lipavský. Domluvil návštěvu Ukrajiny a přibral do letadla své kolegy, ministry zahraničí Slovenska a Rakouska.

Reklama
Reklama

Reprezentanti opozice jako Patrik Nacher nebo Ruské federace jako Jaroslav Foldyna sice na sociálních sítích zkusili udělat z Lipavského návštěvy na frontové linii téma směšně nasazené vojenské helmy, ale to sotva mohlo zastřít neobvyklý úspěch, jaký česká diplomacie zaznamenala.

Ministr, nad jehož kompetencemi poletovaly veřejným prostorem různé pochybnosti, udělal přesně to, co Česko jako členská země ze střední Evropy mělo se svými omezenými možnostmi udělat. Symbolickou solidární návštěvou v Kyjevě posílit dojem, že Ukrajina nestojí proti Rusku sama.

Není tedy od věci říct, že Lipavský začal na rozdíl od některých svých kolegů z vlády dobře.

https://twitter.com/JanLipavsky/status/1490728938934571009

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte