Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Babišovo pověření Michala Koudelky vedením BIS má několik vážných úskalí

Řešení je možná dobré pro premiéra, ale ne pro bezpečnost státu

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, 2021 • Autor: ČTK
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, 2021 • Autor: ČTK

Vláda Andreje Babiše na mimořádném online jednání pověřila šéfa BIS Michala Koudelku, aby po ukončení svého mandátu po 15. srpnu vedl službu prozatímně dál. Do chvíle, než vznikne další vláda, která získá důvěru sněmovny a bude jmenovat řádného šéfa této zpravodajské služby. Na jednu stranu je dobře, že Koudelka povede službu nadále, na druhou stranu není úplně jasné, jaké bude mít kompetence. Zákon o BIS pověření vedením služby nijak neřeší - ani ho výslovně nezakazuje. Premiér navíc prozatímním pověřením obešel sněmovnu, přesně řečeno výbor pro bezpečnost,  se kterým by měl jméno šéfa konzultovat.

Od schůzky Andreje Babiše a Miloše Zemana, uskutečněné minulé pondělí, nebylo jasné, co Babiš vlastně zamýšlí. Jestli chce jít na ruku prezidentovi, který dělá vše proto, aby odstranil z cesty šéfa tajné služby Koudelku, který patří mezi persony stojící v cestě jeho proruské a pročínské politice. Nebo jestli premiér kličkuje, aby tak trochu Hradu vyhověl, ale zároveň neztratil zbytek pověsti na Západě, kde má BIS (i další klíčové české bezpečnostní instituce) dobré jméno. Nebo jestli jednoduše neví, co udělat, protože bezpečnosti nerozumí, a odsunuje konečné rozhodnutí na co nejzazší termín.

BIS má velký podíl na tom, že nás spojenci berou vážně. Podílela se na několika operacích a stála za několika podstatnými analýzami a rozhodnutími, které znemožnily třeba čínským technologickým společnostem (především Zemanem podporované Huawei) ovládnout tuzemské – a zprostředkovaně evropské - sítě 5G. Spolupracovala i na analýze české rozvědky, která označovala možnou stavbu jaderných bloků v Dukovanech ruskými a čínskými firmami jako zásadní riziko.

Služba se podílela rovněž na odhalení ruských původců ničivého výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích, na odhalení v ruské režii tvořené protievropské špiónské hackerské skupiny v Česku, na odhalení čínské vlivové skupiny na akademické půdě - tedy akcích, o nichž se médiím podařilo sehnat a zveřejnit informace. Bezpochyby tu jsou i operace, o nichž nemáme tušení. Pokud by premiér Babiš vyhověl prezidentskému vidění světa, popřel by kontext české spolupráce se spojeneckými bezpečnostními institucemi a ztratil by před nimi úplně tvář.

Rozhodl se tedy celkem chytře a celkem zbaběle. Michal Koudelka je v čele BIS, ale pravděpodobně s oslabenými kompetencemi. Zpravodajská služba netuší, jak dlouho bude provizorium trvat, a to ji z podstaty přinutí jednat opatrněji. Není možné třeba plánovat a věřit v úspěch dlouhodobých operací, když není jisté, že je bude možné dokončit.

To přivádí k hlavní komplikaci Babišova řešení. Nikdo neví, jak bude vypadat nová vláda, kam bude směřovat a jakého šéfa tajné služby vybere. Kdyby dostal teď Michal Koudelka od premiéra klasický mandát na pět let, nemohla by ho další vláda vyměnit (jen kdyby porušil zákon). Proto jsou šéfové bezpečnostních institucí včetně policie jmenováni na dobu určitou, většinou na pět let: aby je nové politické garnitury nemohly svévolně měnit a dosazovat své favority, případně služebníky svých zájmů.

BIS tedy nedostala od premiéra možnost pracovat beze strachu z politického tlaku, který bude po volbách jistě vyvíjen a bude službu provázet další měsíce. Andrej Babiš našel sice východisko pro sebe, ale nikoli pro bezpečnost země. A pověřený šéf BIS Koudelka bude muset s tímto vědomím pracovat a respektovat nerozhodného a ustrašeného premiéra jako svého šéfa a toho, kdo službě zadává úkoly.

Opozice, která chtěla kvůli premiérovu váhání se jmenováním šéfa BIS svolat na pátek mimořádnou schůzi, stáhla podle dostupných informací toto rozhodnutí jednat o věci na půdě pléna sněmovny. Vydává rozhodnutí premiéra za svůj úspěch - třeba podle TOP 09 ustoupil premiér aspoň částečně tlaku jejích výhrad. Možná ano, ale přišel s řešením, které potřebuje vysvětlení a vyvolává řadu otázek, jež poslanci mohli na mimořádné schůzi položit. Premiér totiž žádného šéfa BIS nejmenoval.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].