Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Rezignace ministra obrany Vondry

Alexandr Vondra ztratil důvěru veřejnosti, i když není v kauze ProMoPro obviněn a neexistuje ani důkaz, že by o korupci či zmizení peněz z jeho úřadu cokoli věděl

Alexandr Vondra • Autor: HN, Matěj Slávik
Alexandr Vondra • Autor: HN, Matěj Slávik

Alexandr Vondra před chvílí skončil jako ministr obrany. Oficiálně proto, že propadl u senátních voleb a nemá dostatečnou důvěru voličů, což by mohlo podkopávat důvěru v celou vládu Petra Nečase.

Vondra skončil ve skutečnosti kvůli případu ProMoPro a vlastně už skončil skoro před dvěma lety. Jeho nástup do pozice ministra obrany v půli roku 2010 byl impozantní. Pověřil své lidi, aby prozkoumali desítky podezřelých armádních zakázek za více než sto miliard korun, které uzavřelo ministerstvo od roku 2001. Jeho lidé zjistili, že ze sto padesáti miliard utracených za investice a armádní nákupy bylo utraceno devadesát miliard korun zbytečně nebo dokonce podvodně. Vondrovi lidé přispěli k objasňování korupčních případů, jako byl nákup obrněnců Pandur za čtrnáct miliard nebo letounů CASA za skoro čtyři miliardy.

Vondrovi se podařilo prosadit také klíčový zákon, který zrušil povinnost, aby armáda nakupovala ze zahraničí zbraně a další zboží, včetně proviantu přes prostředníky. Odhadovalo se, že posledních dvacet let zůstalo v rukou těchto překupníků naprosto zbytečně kolem třiceti miliard korun. Prostředníci navíc měli podíl na předražování armádních nákupů a na korupci, která armádní investice provázela.

Jenže Vondrovi vydrželo nasazení, včetně práce na reformě armády jen do února loňského roku. Potom jeho rival Miroslav Kalousek, zároveň přítel nejvlivnějšího tuzemského obchodníka se zbraněmi Richarda Hávy, prozradil veřejnosti okolnosti ojedinělého a evidentně účelového pátrání jeho podřízených. Totiž že Vondra nese politickou odpovědnost za ztrátu více než sta milionů korun při zadávání zakázky firmě ProMoPro z doby, kdy byl Vondra ministrem „pro Evropskou unii“ ve vládě Mirka Topolánka.

Vondra ztratil tehdy důvěru veřejnosti, i když není v kauze ProMoPro obviněn a neexistuje ani důkaz, že by o korupci či zmizení peněz z jeho úřadu cokoli věděl. Ministr obrany vzápětí do velké míry rezignoval. Nejen na práci ministra obrany, ale i na postavení místopředsedy ODS. Premiér Nečas má pravdu, když říká, že Vondra byl nejlepším ministrem obrany za posledních dvacet let. Jenže tato pochvala se dá použít pouze na období před „ProMoPrem“. Pak už byl Vondra jen ministrem, který udržoval svůj rezort v chodu, aniž by dokázal prosadit cokoli, co by získalo ministerstvu obrany nebo armádě skutečnou prestiž.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].