0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa24. 4. 20082 minuty

Prokletá imunita

Proč by senátorka Janáčková měla skončit před soudem.

tresnak • Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Mandátový a imunitní výbor Senátu velkou většinou doporučil nevydat senátorku Lianu Janáčkovou k trestnímu stíhání za její výroky o Romech. Je vcelku pravděpodobné, že hlasování v plénu dopadne podobně. Mohli bychom to považovat za další důkaz toho, že urážky Romů se v zemi stávají akceptovanou normou. Ještě znepokojivější ale je, že zákonodárci si pod praporem imunity stále přisvojují právo zasahovat do pravomocí policie a soudců.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Připomeňme, že senátorku a starostku jednoho ostravského obvodu chce policie stíhat za věty, které pronesla předloni na jednání bytového výboru města. Na veřejně přístupné schůzce s občany mluví mimo jiné o vysokých drátech, dynamitu a střílení Romů, lituje, že se je nepodařilo vystěhovat do Kanady a přiznává, že je rasistka. Nahrávku, pořízenou tajně někým z účastníků, po čase získal její místní politický rival a předal jí médiím.

Senátoři imunitního výboru své rozhodnutí nevydat Janáčkovou policii podpořili pozoruhodnými důvody. Dospěli prý k přesvědčení, že se nedopustila trestného činu. Navíc v minulosti pro Romy udělala mnoho dobrého. A co je nejhorší - stala se obětí politického boje.

Takže popořádku. Jestli je nějaký skutek trestným činem v demokratických zemích obvykle posuzuje policie a soud, názory zvenčí jsou vítány, ale vzhledem k nedostatku informací i kvalifikace nebývají považovány za rozhodující. Pokud někdo něco ukradne, jistě mu může pomoci, že byl v minulosti znám jako čestný člověk, ale rozhodně to neznamená automatické zproštění viny. A do třetice – je evidentní, že Janáčkové konkurent nahrávku zveřejnil účelově, ale mění to něco na obsahu senátorčiných slov? Když jezdíte v kradeném autě a udá vás soused, který touží po vašem parkovacím místě, znamená to snad, že vás policie nechá na pokoji?

Senát zkrátka v kauze Janáčková dělá přesně to, co by dělat neměl – hraje si na soud. A dělá to špatně. Pokud je tolik přesvědčen o senátorčině nevině, měl by jí s klidem pustit před nezávislou českou justici. Takhle jen znovu přispívá k rozladění veřejnosti z politiky, v níž se poslanecká imunita stala symbolem toho nejkřiklavějšího zneužívání moci.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].