Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Pokuta tak akorát

Ta částka zní neuvěřitelně: 100 milionů dolarů. Tolik musí zaplatit stáj formule 1 McLaren, protože si tajně sháněla informace o konstrukčních detailech konkurenčních vozů Ferrari.

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

Ta částka zní neuvěřitelně: 100 milionů dolarů. Tolik musí zaplatit stáj formule 1 McLaren, protože si tajně sháněla informace o konstrukčních detailech konkurenčních vozů Ferrari. 100 milionů dolarů, taková suma by na lopatky položila ledaskoho. Ne tak McLaren. Včera odpoledne se dvě auta s touhle značkou v belgickém Spa dál tahala o body s ferrari. Ani pokuta 100 milionů, kterou McLarenu ve čtvrtek udělila Mezinárodní automobilová federace FIA, zkrátka nedokáže zastavit tenhle nejrychlejší cirkus světa.

Je to vlastně ohromný paradox. Závody, které dříve patřily k nejdramatičtějším podívaným na téhle planetě, se staly nudnou selankou, kde se v podstatě nepředjíždí a o vítězi nejvíc rozhoduje to, jak rychle mu dokážou v boxu dotankovat benzin a přezout gumy. A přesto se na ně v televizi i přímo na trati dívá čím dál víc lidí, přesto se v nich točí čím dál víc peněz.

Proč? Kvůli napětí těžko, toho je v dnešních závodech míň než na fotbalovém přeboru: včera například hlavní čtyři jezdečtí konkurenti letošního šampionátu dojeli přesně v tom pořadí, v jakém se po měřeném tréninku postavili na start. Kvůli možnosti vidět nějaký ten karambol doprovázený zraněním, ne-li přímo smrtí, taky ne, tahle dřívější „atrakce“ z formule 1 prakticky vymizela po nedávných bezpečnostních úpravách aut a tratí: když letos havaroval polský jezdec Kubica, zdemoloval svůj vůz natolik, že z něj zbyla prakticky jen sedačka, a přesto se do ní za pár dnů znovu soukal. A kvůli obdivu nad uměním řidičů řítících se po asfaltu třístovkou taky těžko, vždyť ta auta jsou tak nadupaná elektronikou, že veškeré řízení se omezí jen na neznatelné pohyby prstů rukou. Tak kvůli čemu? Snad z obyčejné fascinace nad nenažraností celého podniku. Za víkend se v něm propálí tolik benzinu, sjede tolik gum a vyplýtvá tolik energie, že samotný závod může být i úplná nuda a člověk se na něj přesto dívá s otevřenou pusou. Pokuta 100 milionů dolarů se v tomto pohledu jeví jako vlastně velmi logická částka: menší suma by snad byla k účastníkům tohoto cirkusu dost neuctivá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].