Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Papežovo poselství Čechům

Benedikt XVI., který podle posledních informací navštíví příští rok Česko, nás může lecčíms štvát. Jedna věc se mu ale upřít nedá. Není a ani se nesnaží být diplomatem. Katolické pravdy na rozdíl od svého populárního předchůdce Jana Pavla II. nemaskuje do všeobjímající laskavosti a říká je narovinu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Benedikt XVI., který podle posledních informací navštíví příští rok Česko, nás může lecčíms štvát. Jedna věc se mu ale upřít nedá. Není a ani se nesnaží být diplomatem. Katolické pravdy na rozdíl od svého populárního předchůdce Jana Pavla II. nemaskuje do všeobjímající laskavosti a říká je narovinu.

Nejsou tomu ani dva roky, co ve své přednášce na univerzitě v Řezně doložil, že Islám jako náboženství je v rozporu s rozumem. Minulý rok zase i po úpravách ponechal v liturgické modlitbě za Židy pasáž, ze které jasně vyplývá, že podle katolíků žijí Židé v omylu. Před letošními Vánocemi nám zase přinesl poselství, že ochrana tradičního modelu soužití muže a ženy je stejně důležitá jako ochrana deštných pralesů. Kdo tento model podle papeže nenaplňuje, ničí sám sebe i samotné Boží dílo.

„Není to žádná překonaná metafyzika, když církev mluví o přirozenosti lidské bytosti jako o muži a ženě a požaduje, aby tento řád stvoření byl respektován,“ ubezpečil Benedikt všechny, že svá slova myslí vážně.

Za dva roky tak stačil naštvat muslimy, Židy, lesbičky, homosexuály a všechny liberálně uvažující Evropany a Američany. Slušný výkon na jednoho papeže.

Otázkou je, jaké poselství by měl Benedikt přivézt do Čech. Nestává se často, že zemi navštíví vrcholný představitel katolické církve, který dovede tak ostře a bezohledně formulovat věci narovinu. Toho by bylo dobré využít.

Papežova stanoviska k jiným náboženstvím, sexuálním minoritám a významu rodiny už ovšem známe a bylo by škoda, kdyby se u nás Benedikt opakoval. Proto mu navrhujeme další témata k promluvám.

„Zadlužováním na důchody nevyděláš,“ mohl by Benedikt utrousit při setkání s husitou Jiřím Paroubkem.„Zdravý a efektivní stát likvidací schopných policejních týmů nevybuduješ,“ mohla by se hlava miliardy katolíků zmínit před ateistou Mirkem Topolánkem.„Řekni ďáblovi ne!“ stačilo by možná naznačit husitovi Václavu Klausovi při debatě o vztazích mezi Evropou a Ruskem. „Jak dobré a utěšené, žijí-li bratři v lásce,“ připomněl by Benedikt Zeleným. „Ryba smrdí od hlavy.“ Tak by mohl Benedikt nazvat své úvodní slovo při setkání s českými křesťanskodemokratickými politiky.

Nakonec by stálo za to hlavám české katolické předložit k meditaci biblický citát o soli, která je k ničemu, když ztratí chuť, a v promluvě k celému českému národu připomenout, že chtít pořád nižší daně a zároveň vyšší podpory je proti řádu stvoření.

Návštěvu Benedikta XVI. bychom potom zajisté považovali za vrcholně užitečnou a rádi bychom ho do Česka pozvali znovu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].