Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Auto jménem samohyb

Dá se sedět na židli, jež se jmenuje podpůrná konstrukce pro hýždě? Ale proč se vlastně ptám? V tuto chvíli to vypadá, že vyjednávání o evropské ústavě konečně míří ke kompromisu. Evropa bude mít ústavu, v podstatě téměř stejnou, jako je ta, na které se dohodla už v roce 2004, jenom to nebude ústava.

Může se stůl jmenovat odkladná deska a zůstat stolem? Dá se sedět na židli, jež se jmenuje podpůrná konstrukce pro hýždě? Je možné jezdit v samohybu stotřicítkou po dálnici? Samozřejmě že ano. Ale proč se vlastně ptám?

V tuto chvíli to vypadá, že vyjednávání o evropské ústavě konečně míří ke kompromisu. Evropa bude mít ústavu, v podstatě téměř stejnou, jako je ta, na které se dohodla už v roce 2004, jenom to nebude ústava. Bude to smlouva o reformě. Zahraniční politiku sedmadvacítky bude nakonec přece jen koordinovat ministr zahraničí, jenom to nebude ministr. Říkejme mu raději třeba zmocněnec Evropské rady pro externí vztahy. Zkrátka a dobře, Evropané se po všem tom šermování silnými slovy dohodnou na tom, že reforma institucí je zapotřebí, a budou schopni udržet již několik let dohodnutý kompromis. Změna proti původnímu návrhu bude spočívat především v odstranění jakékoli symboliky odkazující k jednotnému státu.

Dobře nebo špatně? Pokud je Evropa technicistní výmysl určený k usnadnění života, podobně jako třeba automobil, pak je to asi v podstatě jedno. Potřebovali jsme zlepšit fungování evropských institucí a jejich chod bude skutečně o něco hladší. Potřebovali jsme zjednodušit mechanismus vyjednávání a díky nové smlouvě rušící v některých oblastech právo veta bude hledání dohody opravdu hladší. A další kolo vylepšování zase někdy příště, až k tomu bude Evropa mentálně zralejší. Skoro to vypadá jako šikovné vítězství zastánců integrace, kteří si prosadili svou a kosmetickými úpravami umožnili odpůrcům ústavy zachovat si tvář.

Jenže tohle platí pouze potud, pokud je Evropská unie mechanismus typu samohybu alias auta. K němu sice člověk může mít nějaký vztah, třeba i hodně vřelý, ale zase se kvůli němu nezblázní. Auto se dá rozmontovat a odvézt do šrotu. Což nakonec lze s Evropou udělat také, ale následky jsme si v minulém století vyzkoušeli hned dvakrát.

Výprodej státní symboliky výměnou za kompromis s odpůrci integrace tak nemusí být pouze nevinnou hrou, jak se může zdát. Ne vždy lze jednoduše žonglovat s pojmy. Chcete počít dítě nebo biologický výsledek sdílení genetických informací? A budete ho vychovávat s nositelem opačného typu chromozomu určujícího pohlaví?

Evropská unie je projekt, který lze polepit technicistními nálepkami a tvářit se, že je to jen mechanický pomocník. Je tu ale druhá možnost – Evropané mohou najít odvahu, nazvat kontinent svým domovem a zamilovat se do něj.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].