0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda27. 12. 20135 minut

Samo se to neudělá

Co zbylo z energie, která vzešla z prezidentských voleb

Čtyři aktivní kamarádky • Autor: Matěj Stránský

„Najednou jsem měla pocit, že když jsem doma, tak strašně marním čas,” vysvětlovala v textu Děkujeme, neodejdi Eva Faltusová, proč si v lednu vzala týden volna a vyrazila na Moravu přesvědčovat lidi, aby volili Karla Schwarzenberga.

Nebyla zdaleka sama – ulice zaplavily placky i plakáty na podporu kandidátů, na sociálních sítích sbírali uchazeči o Hrad podobné počty fanoušků jako největší české hvězdy typu Jaromíra Jágra. Co zbývá dnes z tohoto vzedmutí energie a nebývalé vlny zájmu o politické dění, o kterých psal Respekt na začátku roku?

↓ INZERCE

Stranické žně?

„Ano, to všechno tu sice ještě nikdy nebylo, jenomže přímá volba tu taky ještě nikdy nebyla. S jedním politikem se identifikuje mnohem snáz než s celou stranou,“ řekl tehdy Respektu politolog Petr Drulák s tím, že on sám „energetický náboj“ nepovažuje za nic nového. „To není síla, která by tu teď zčista jasna vznikla. Určitá energie koluje ve společnosti dlouhodobě a čas od času se ji podaří katalyzovat,“ uvažoval politolog. A nezastíral skepsi, že stejně rychle jako vzplanula, tak energie i uhasne.

Velká část těch, kdo tehdejší náboj nesli, tvrdila, že po volbě prezidenta vstoupí do politiky. Jak to dopadlo?  Pokud vynecháme Stranu práv občanů ZEMANOVCI, jíž se počet členů prakticky zdvojnásobil na dnešní tři tisíce, pak relativní „žně“ hlásí Zelení. Zatímco jim v loňském roce přibylo sto nováčků, letos šlo o čtyřnásobek. Domovské straně Karla Schwarzenberga, jehož kandidatura byla jedním z impulsů tehdejšího vzepětí, členů naopak ubylo – z loňských 3 780 má TOP 09 v současnosti 3 697 lidí.

Největší otazník visel právě nad tím, co podnikne skupina, jež se shromáždila na podporu Karla Schwarzenberga. „V našem týmu ale nepanuje shoda nějak se dál angažovat jako celek – naše role končí se závěrem volební kampaně,“ řekl Respektu už v lednu umělecký šéf kampaně David Gaydečka. Část týmu přece jen na jaře ohlásila vznik nové platformy. Jádro Fóra Karla Schwarzenberga tvoří lidé z vedení jeho prezidentské kampaně -  kromě Gaydečky i Martin Kotas nebo Marek Vocel). „Cílem je povzbudit zájem lidí o společenská témata, politiku a kultivovat tuzemské politické prostředí,“ slibovalo hnutí v květnu.

Parlamentní volby prý ale rozjezd platformy paradoxně ztlumily. „Pan Schwarzenberg chce Fórum přísně oddělovat od propagace TOP 09, proto jsme okolo předčasných voleb aktivity zbrzdili,“ říká mluvčí Fóra Marek Pražák. To „zbrzdění“ v praxi znamená, že Fórum v roce 2013 uspořádalo pouze jednu akci, veřejnou debatu o směřování Střední Evropy. Od ledna ale plánuje rozjet dvě debaty měsíčně – vždy jednu v Praze a druhou v regionu.

V půlce ledna zahájí diskusí o vazbách Česka a Ruska, následovat bude beseda o transparentnosti v politice v Semilech. Celkem je na příští rok v plánu asi dvacet veřejných setkání. Fórum zároveň slibuje organizační podporu – a také pomoc s kontaktováním celostátních i lokálních politiků těm sdružením, která projeví zájem uspořádat debatu nebo projekt, který by „kultivoval politické prostředí“.

Češi sobě

Textem Děkujeme, neodejdi prováděla čtveřice kamarádek, které se poznaly na akci za ohrnutí kalhot na památku Václava Havla. Do prezidentské kampaně se každá zapojila dle svých možností - Iva rozdávala letáky, Veronika obcházela domovy důchodců, Dária vyrazila spolu s již zmíněnou  Evou na Moravu. A po zvolení Miloše Zemana přemýšlely, jak náboj, který během voleb cítily, dál přetavit. Ani jedna z dívek však zatím do žádné politické strany nakonec nevstoupila.

Karel Schwarzenberg a Zdeněk Svěrák • Autor: ČTK
Karel Schwarzenberg a Zdeněk Svěrák
Karel Schwarzenberg a Zdeněk Svěrák • Autor: ČTK

„Příliš mě vytížila práce,“ říká právnička Eva. Dvě mladé ženy momentálně žijí v zahraničí; poslední ze čtveřice kamarádek Veronika Brázdilová začala pracovat v Knihovně Václava Havla. „Tím se moje chuť něco tu měnit částečně splnila,“ říká. O vstupu do politiky prý ale stále uvažuje – se zájmem pozoruje například dění kolem uskupení LES. Právě vznik nové strany Matěje Hollana a Martina Bursíka je jedním z možných produktů zmiňované energie.

Hollan je rovněž jednou z tváří Rekonstrukce státu. I tento projekt, který v březnu 2013 vyhlásila dvacítka protikorupčních organizací, bývá spojován s prezidentským energetickým nábojem - nicméně na něm se začalo pracovat již rok předtím. Naopak přímým následníkem je vznik nového občanského sdružení na Praze 7 vedeného Hanou Třeštíkovou. Producentka k němu vyzvala se slovy: Pojďme přetavit tu pozitivní energii z posledních několika týdnů k něčemu trvalejšímu. 

Třeštíkovou Respekt zmiňoval v souvislosti se založením facebookové skupiny Nová občanská společnost. Spolu s dalšími lidmi, kteří jsou na Praze 7 nespokojeni s neprůhledností zakázek, jako je rozdělování obecních bytů, pak založila občanské sdružení Praha 7 sobě.

Momentálně shání podpisy – a pokud uspějí, chtěli by sdružení příští rok přetavit do politické strany a na „sedmičce“ kandidovat v komunálních volbách. „Chtěli bychom, aby se na Praze 7 žilo ještě líp. A samo se to neudělá,“ říká.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].