0:00
0:00
Agenda7. 8. 20143 minuty

Návod k pochopení Andreje Babiše

Kdo chce vědět, jak to šéf ANO myslí, měl by si přečíst knihu Příběh oligarchy

Andrej Babiš, předseda ANO
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Novinář Tomáš Pergler se pokusil rychle, krátce a přehledně shrnout život a dílo muže, který má v této době největší jednoznačně vliv na českou společnost. Kdo sleduje kroky úspěšného majitele impéria Agrofert, ministra financí a šéfa nejpopulárnějšího politického uskupení, ale není mu úplně jasné, kam Andrej Babiš kormidluje politiku a jaké jsou jeho zájmy, měl by si jeho knihu Příběh oligarchy přečíst. Je dobrou orientační příručkou, v níž autor popisuje na základě otevřených a ověřených zdrojů principy, které přivedly Babiše k moci. Dá se z nich odvodit, co pro „oligarchu“ moc znamená a jak ji coby politik využije.

Kniha je seřazena do přehledných částí. Popisuje začátky Babiše jako člena prominentní komunistické rodiny (na té prominenci nemění nic ani problémy, které potkaly jeho otce) s umetenou cestu k lukrativní kariéře v socialistickém podniku zahraničního obchodu – spolu s StB jednoznačně nejmocnějším nástrojem komunistické moci. Nejvíc informací pak přináší Pergler z období Babišova podnikatelského růstu v letech 1990–2005, který je spojený především s ovládnutím české petrochemie.

↓ INZERCE
yayayyay Autor: Respekt

Popis tohoto období zachytává hodně z toho, co přivedlo občany Česka k přesvědčení, že žijí ve zkorumpované, klientelisticky řízené zemi – a (paradoxně) pak i k volbě hnutí ANO. Způsob, jakým Babiš postavil Agrofert a jak to na základě důkazů popisuje Pergler, je přehledem temných kontaktů, které k vybudování takového impéria v Česku potřebujete.

A je to také třeba popis toho, jak vláda (Miloše Zemana) může prodat vekou strategickou firmu, aniž ministři tušili, komu vlastně prodávají. Pro českou ekonomiku nesmírně důležitý Unipetrol byl v roce 2001 prodán „Babišovu“ Agrofertu. Ty úvozovky jsou tu proto, že Babiš tehdy vlastnil v Agrofertu minoritní podíl a dodnes (opravdu) není jasné, kdo vlastnil onu většinu. A tak dál. Tato část knihy popisuje velmi přesvědčivě a čtivě období, kdy Babiš definitivně zbohatnul.

Další části knihy, které zachytávají růst Babišova potravinářského impéria, jeho vstup do lesnického průmyslu a také počátek jeho politické kariéry, jsou sice přehledným shrnutím následného rozmachu Agrofertu - ale jako by autor až příliš netrpělivě spěchal k současnosti. Vše je zachyceno ve zkratkách, Pergler často jen popisuje, co Babiš nakoupil, jak se rozhodoval. Zachycení prvotních impulsů, které Babiše dovedly k rozhodnutí stát se politikem, je však každopádně zajímavé, protože se dají zkonfrontovat s tím, co říká teď.

Kniha, která má sto padesát stránek, samozřejmě nemůže odhalit všechna tajemství, která život i současné myšlení a záměry Andreje Babiše provázejí. Řadu věcí si musí čtenář domyslet; co se někomu bude zdát jako popis „zločinného spojení byznysu a politiky“, může jinému čtenáři připadat jako „vrchol podnikatelské šikovnosti a mazanosti“. Kniha nepřináší žádný investigativní objev, nedělá z Babiše temného démona moci. Jen velmi přehledně a dost čtivě popisuje, že česká cesta k úspěchu je plná souvislostí a jednání, které by v normální zemi minimálně vzbudily velký zájem policie.

Tím autor tohoto blogu neříká, že je Andrej Babiš zločinec, jen doporučuje knihu z vydavatelství Mladá fronta (neplést si s MF Dnes, vydavatelství Babišovi nepatří) přečíst a použít jako návod k pochopení světa muže, který může tuto zemi zavést do překvapivých končin.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].