ČEZ zrušil miliardový tendr na sítě
Zakázku provázely pochybnosti od začátku
Soutěž na provozování pevných telekomunikačních sítí polostátního kolosu ČEZ vyhlášená loni v říjnu skončila po tři čtvrtě roce „fiaskem“. Nikdo z původních zájemců, mezi nimiž byli i dva největší telefonní operátoři O2 a T-Mobile, totiž nakonec nepodal nabídku a podle mluvčího společnosti Ladislava Kříže tak firma tendr ukončila. ČEZ teď podle Kříže bude hledat způsob, jak sítě spravovat dál.
ČEZ chtěl díky soutěži na provozu svých rozsáhlých linek umožňujících přenos hlasu a dat v celé energetické skupině včetně jejích elektráren podle Kříže ušetřit a také „zlepšit jejich služby“. Navíc měl na transakci jednorázově získat zhruba miliardu korun. Soutěž totiž byla původně vypsaná tak, že zájemce si koupí akcie dceřiné firmy ČEZ s názvem Telco Pro Services, jež sítě spravovala. Cena se očekávala právě kolem miliardy korun. K tomu měl zájemce v tendru ještě nabídnout cenu, za jakou bude služby sítí skupině ČEZ poskytovat. Kontrakt měl trvat patnáct let, pak si ale měl ČEZ své pevné linky odkoupit zase zpátky. Proč nikdo z původních zájemců nakonec finální nabídku nedal, není jasné. O2 i T-Mobile odmítly ztrátu svého zájmu komentovat. Obzvláště O2 přitom původně označovala nabídku sítí ČEZ za pro sebe zcela „klíčový projekt“.
Podle informací Respektu byl problém hlavně v tom, že se podmínky soutěže postupně upravovaly. ČEZ se zřejmě pod tlakem své zhoršující se finanční situace i kvůli větším obavám manažerů o svoji budoucnost ve firmě po nástupu nové vlády snažil maximalizovat svůj zisk. „Až to nakonec finančně zcela přestalo dávat smysl,“ vyhodnotil situaci pod slibem anonymity manažer jednoho ze zájemců. Kolem tendru ČEZ se nicméně i bez toho objevily pochybnosti už na začátku. Podmínky účasti (například roční obrat nejméně tři miliardy korun)jednak favorizovaly právě dva největší operátory, jednak podle některých názorů bylo už na začátku pochybné, proč se vůbec firma chce svých klíčových sítí, jejichž provoz byl pro ni ziskový, zbavit a jak potom hodlá na službách poskytovaných cizí firmou ještě ušetřit.
Zrušení tendru na „prodej“ sítí následuje předchozí, čtyři roky starou a rovněž neúspěšnou soutěž firmy ČEZ na prodej a správu jejích datových center. Kromě stejně nejasného důvodu, proč se tohoto citlivého majetku podnik vůbec rozhodl zbavit, se tehdy také nakonec objevil problém výhodnosti nabídek. Navíc tenkrát tendr provázely pochybnosti kolem favorita, kterým byla také O2, ovšem v konsorciu s firmou Alseda Data, personálně propojenou s lidmi kolem lobbisty Iva Rittiga. Ten dnes mimo jiné čelí podezření policie z manipulace veřejných zakázek.
Článek vyšel v aktuálním Respektu 34/2014.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].