Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Češi nechtějí cestovat za prací.<br>I kvůli drahým nájmům

Počet nezaměstnaných v Česku postupně klesá, přesto má pracovní trh ještě v mnoha ohledech rezervy.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

České ekonomice se daří a počet nezaměstnaných postupně klesá. Podle posledních statistik Ministerstva práce a sociálních věcí činila v prosinci míra nezaměstnanosti rovných 6 procent, tedy o 1,7 procenta méně než v roce 2006.

Pracovní trh začíná být úzký,“ ozývá se od řady ekonomů. Růst mezd postupně začíná překonávat růst produktivity práce, a tak by se mohlo zdát, že nezaměstnanost se již nepodaří více snížit. Rezervy tu ale jsou.

Mobilní zaměstnanci

Zaměstnanci v Česku i v okolních zemích se neradi stěhují za prací. „Malá mobilita pracovní síly je problém nejen náš, ale celé střední Evropy. Možná bych řekla i celé Evropy,“ uvedla pro server Respekt.cz analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Problémem je podle Šichařové odlišná evropská koncepce nemovitostí oproti Spojeným státům. „V Evropě je to spíše dlouhodobá investice než spotřební zboží, jako je tomu ve Spojených státech,“ tvrdí. V tomto podle ní bude Evropa vždy zaostávat za Spojenými státy. A Česko za vyspělejší Evropou.

Dalším omezením bývá pro zaměstnance výše nájmů v místě zaměstnání. Na jednu stranu totiž pracovníky láká vidina vyšších výdělků v Praze či Brně, na druhou stranu je odrazuje výše nákladů na bydlení. Pro rozhodování o možném stěhování za prací je tedy relevantní poměr nákladů na bydlení a mzdy.

Z porovnání nájemného a mezd v jednotlivých krajích za rok 2006 vyplývá, že vyšší průměrná mzda v Praze a v Jihomoravském kraji (hlavně v Brně) je pro zaměstnance doprovázená ještě vyšším zvýšením nájemného.

Data za rok 2007 ještě nejsou k dispozici, ale příliš velké rozdíly se asi očekávat nedají. „Lze konstatovat, že nájemné v uplynulém roce spíše stagnovalo, vyšší, přibližně desetiprocentní nárůst nájemného byl zaznamenán jen výjimečně a to především v Moravskoslezském kraji,“ uvedla pro Respekt.cz Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací.

Nejvíce tak relativně na nájemném zaplatí obyvatelé Prahy (přes 36 procent mzdy), nejméně naopak v Ústeckém kraji (přes 16 procent mzdy).

Chybí infrastruktura

Mobilitě pracovní síla brání podle analytičky Markéty Šichařové také dopravní obslužnost. „Je to řešitelné dlouhodobě. Až budou dostavěné dálnice, tak se situace za x let zlepší. Na druhé straně nejsem zastáncem úlev pro podniky dotující dojíždění zaměstnanců. Zbytečně to zapleveluje daňový systém,“ uvedla.

Paradoxně se může na ochotě zaměstnanců stěhovat se za prací projevit také stávající hypoteční boom. Český hypoteční trh loni vzrostl o více než 41 procent. Odhady přitom počítaly s růstem přibližně o polovinu. „Současný nárůst počtu hypoték může částečně mobilitu pracovní síly zpomalovat. Člověk, který si vezme na svou nemovitost hypotéku, se jí nebude ochoten vzdát,“ dodala Šichtařová.

Kvalitní školství

Zpružnit trh práce by mohlo i kvalitní školství. „Chceme-li mobilitu, musíme mít na prvním místě v regionu špičkové školy propojené s podniky. Nejde jenom o univerzity, ale i střední školství s maturitou. To bude velké lákadlo, aby zde lidé buď zůstali, anebo se přistěhovali. Vzdělanost v regionu pak půjde hodně nahoru ruku v ruce s vyšší zaměstnaností. Následovat bude zvýšení životní úrovně,“ řekl serveru Respekt.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Ve vzdělanostní politice jsou nyní podle Michla na tahu firmy. „Ne všechno přeci musí financovat stát. Například jen 53 procent z celkových investic do výzkumu financují v ČR podniky, zbytek jde přímo z našich daní. V Německu je to 67 procent, ve Finsku 69 a v Japonsku 75 procent,“ domnívá se Michl.

Pozitivně se tak dívá například na otevření nového univerzitního campusu Škody Auto v Mladé Boleslavi, Unicorn College na jedné straně, ale i aktivity Škody Holding v učňovském školství na straně druhé. „Důležitější než snížit daně je podnítit firmy dávat více peněz na výzkum a vývoj a spolupracovat se školami,“ upozorňuje dále Michl.

Problém v oblasti bydlení vidí Michl zejména v deregulaci. „Bytová politika je věčně trvající problém, kterému pomůže až úplná deregulace trhu,“ dodal.

Poměr průměrného nájmu a mzdy v roce 2006 (v %)

Hl. m. Praha 36,15

Jihomoravský kraj 35,18

Zlínský kraj 29,09

Olomoucký kraj 28,69

Středočeský kraj 28,48

Pardubický kraj 26,94

Vysočina 26,63

Královéhradecký kraj 26,19

Plzeňský kraj 25,49

Karlovarský kraj 25,53

Jihočeský kraj 25,49

Moravskoslezský kraj 24,49

Liberecký kraj 23,73

Ústecký kraj 16,36

Zdroj: Český statistický úřad, Institut regionálních informací, vlastní výpočty Kraj / Průměrné nájemné

Hl. m. Praha 9 139

Jihomoravský kraj 6 459

Zlínský kraj 5 057

Olomoucký kraj 4 897

Středočeský kraj 5 654

Pardubický kraj 4 653

Vysočina 4 691

Královéhradecký kraj 4 535

Plzeňský kraj 4 830

Karlovarský kraj 4 342

Jihočeský kraj 4 519

Moravskoslezský kraj 4 575

Liberecký kraj 4 298

Ústecký kraj 2 961

Zdroj: Institut regionálních informací (IRI)

V tabulce je uvedena průměrná výše tržního nájemného v Kč za byt a měsíc v jednotlivých krajích ČR v roce 2006. Nájemné se vztahuje ke standardní jednotce IRI, kterou je starší byt s podlahovou plochou 68 m2, v běžné poloze. Údaje vychází z monitoringu cen bytů a nájemného, které sleduje Institut regionálních informací ve 335 městech ČR.

Autor je spolupracovníkem Respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].