Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Běh bahnem

Představit si, že zrovna tady se budou už brzy prohánět běžkaři při mistrovství světa, je skoro nemožné. Organizátoři největší lyžařské akce v dějinách Česka, do jejíhož startu zbývají dva měsíce, to už teď komentují s černým humorem.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Představit si, že zrovna tady se budou už brzy prohánět běžkaři při mistrovství světa, je skoro nemožné. Organizátoři největší lyžařské akce v dějinách Česka, do jejíhož startu zbývají dva měsíce, to už teď komentují s černým humorem. „Vítejte na koupališti,“ zdraví nás tiskový mluvčí Zdeněk Soudný a našlapuje na podmáčenou hlínu lyžařského areálu v libereckém Vesci.

První velký závod, který ho měl tento víkend prověřit, odpískali kvůli nedostatku sněhu s týdenním předstihem. Přesto všichni tvrdí, že mistrovství se v nejníže položeném sportovním areálu ve střední Evropě konat bude. Vláda minulý týden na akci, která už stála dvě miliardy, přidala z rozpočtových rezerv dalších sto devadesát milionů. A můžeme začít. Bude svážení sněhu z okolí stejná ostuda jako loni? A co vlastně Česko za ty dvě miliardy získá?

Snad to udržíme

Cokoli výš by bylo lepší,“ říká k poloze areálu (pouhých 450 metrů) nad mořem tiskový mluvčí Soudný. Ale jinde než ve Vesci to udělat nejde. „Musíme se s tím poprat,“ říká muž, který nastoupil do týmu organizátorů minulý rok s novou ředitelkou šampionátu Kateřinou Neumannovou.

Organizátoři jsou kvůli mistrovství připravení znovu svážet sníh z okolních hor. Nebude to poprvé a děje se to i jinde, ale letos v únoru si na tom Neumannové tým utrhl pěknou ostudu. Bagry a náklaďáky tehdy zničily při nakládání sněhu trasy rekreačním běžkařům, rozryly louky ležící v přísně chráněných oblastech a ochranáři za to rozdali pokuty společnostem APB Plzeň (1,8 milionu), Stavby silnic a železnic (240 tisíc) a Jizerskohorská o.p.s. (100 tisíc), které sníh v horách těžily.

Tohle už se opakovat nebude,“ slibuje Soudný. „Teď jsme pro jistotu dopředu vytipovali místa, odkud budeme brát sníh bez problémů.“

Organizátorům vyrábí sněhové rezervy dvacet osm děl v jizerskohorských lyžařských centrech Bedřichov a Albrechtice. V nejvyšší nouzi prý budou brát sníh z parkovišť z krkonošských Horních a Dolních Míseček.

I kdyby se ale podařilo během teplé zimy nastřádat dostatečné sněhové zásoby, nikdo nezaručí, že během únorových čtrnácti dnů zůstane na sedmikilometrové trati široké až deset metrů požadovaná třiceticentimetrová vrstva. „Minulý týden tady v pátek pršelo jako z konve a bylo deset stupňů,“ dodává sportovní ředitel akce Michal Lamplot. „To se nesmí opakovat, jinak tady ten sníh prostě neudržíme.“ V takovém případě by se muselo mistrovství poprvé v historii bez náhrady zrušit.

Mladý muž v péřové bundě a vlasy vyčesanými do kohouta si však tento katastrofický scénář moc nepřipouští. Na akci se už přihlásilo 57 zemí, se kterými dorazí pětadvacet televizních štábů. Podle nejoptimističtějších předpovědí by se mělo v areálech ve Vesci a na Ještědu vystřídat na 300 tisíc diváků. „Ta akce je tak logisticky náročná, že nejde nikam přesunout. Prostě musí přijít pořádná zima,“ říká.

Celý článek čtěte v pondělním vydání časopisu Respekt.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].