0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda23. 5. 20085 minut

Barroso Čechům věří

Předseda Evropské komise José Barroso vyzval českou politickou reprezentaci, aby nepropásla příležitost vytvářet obraz Unie v 21. století. Petici proti ratifikaci podepsali oba synové prezidenta Klause.

Astronaut
  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v Senátu hájil reformu Evropské unie a především pak Lisabonskou smlouvu. V diskusi o roli národních parlamentů po přijetí Lisabonské smlouvy vyzdvihl, že to je právě česká horní komora parlamentu, která je jednou z nejaktivnějších při pokládání dotazů k Evropské komisi. Senátoři dali rovněž podnět k Ústavnímu soudu, zda by ratifikace Lisabonské smlouvy neporušovala Ústavu ČR.

↓ INZERCE

Senát věnuje smlouvě velkou pozornost. Tento zlomový dokument si zasluhuje velkou pozornost a zodpovědný přístup. Proto jsme podali dotaz k Ústavnímu soudu,“ řekl na úvod konference předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Odmítl kritiku padající na hlavu občanských demokratů, že zvolili tento postup. „V demokratické kultuře neuznáváme nátlak,“ dodal a varoval před eurobyrokraty a "gejzírem evropských směrnic", které mohou ovlivňovat naše životy do posledního detailu. „Nepoučujme jeden druhého, ale učme se jeden od druhého,“ uzavřel.

Muž činu

Barroso, kterého vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra představil jako „evropského muže činu“, zdůraznil, že Česká republika má během svého předsednictví jedinečnou možnost ovlivnit budoucí charakter Unie. Lisabonská smlouva by totiž měla vstoupit v platnost v lednu 2009, ve stejnou dobu, kdy začne Česko předsedat Unii.

Kromě Irska, které o smlouvě bude rozhodovat v červnu v referendu, ji ostatní země ratifikují parlamentní cestou. Její implementace bude tak do zančné míry záležet na přístupu českého předsednictví. „Všechny státy budou mít stejný význam, využijte předsednictví jako zapojení do práce Unie. Staňte se vedoucí zemí Unie. Evropa je v Praze, nejen v Bruselu,“ vyzval Čechy Barroso.

Podle předsedy Evropské komise je evropská integrace otevřeným procesem a zároveň jedním z největších historických úspěchů Evropy. „Najít správnou formu je věcí diskuse a konsensu. Určitý čas trvá, než najdeme kompromis. Nikdy nebude nikdo úplně spokojený. Je to však velká cena za svobodu a demokracii?“ uvedl ve svém vystoupení Barroso. On sám věří, že bude smlouva brzy ratifikována. „Je to první smlouva sjednocené Evropy.“ Skepticismus Čechů chápe ve smyslu řeckého slova skeptikos - ten, který něco zkoumá racionálně.

Barroso zdůraznil, že například zavedení funkce prezidenta Evropské rady, posílí význam Unie jako takové v globalizovaném světě. „Jde nám o princip subsidiarity. Smlouva vytváří permanentní funkci prezidenta Evropské rady, posílí její význam.“

Monika MacDonagh Pajerová z nevládní organizace Ano pro Evropu upozornila Barossa na skutečnost, že Česká republika není jen zemí Václava Havla, ale i Václava Klause. „Nebudu tady komentovat interní politické diskuse. Velmi si vážím Václava Klause i Václava Havla. Jejich rozdílné názory nehodlám komentovat,“ nenechal se vtáhnout do politické debaty předseda komise.

Euroústava by byla lepší

Ředitelka Parlamentního institutu Jindřiška Syllová se domnívá, že podání dotazu k Ústavnímu soudu je pochopitelné. Podle ní, ale ani Ústavní soud jednoznačně neřekne, zda ratifikace Lisabonské smlouvy ovlivní právní pořádek ČR.

Bude záležet na judikatuře nového soudu Evropské unie. Jak bude rozhodovat, nemůže nikdo dopředu odhadnout,“ řekla Respektu.cz Syllová. „Není to rozhodně otázka triviální. Zjistit úplně přesně, jaké pravomoci bude mít evropský soudní dvůr, není vůbec jednoduché.“ Podle Syllové by bylo právně čistší, kdyby byla přijata euroústava, nežli Lisabonská smlouva, která novelizuje veškeré předchozí evropské smlouvy. „Byl by to nový start.“

Barroso věří, že ČR zvládne předsednictví velmi dobře. „Budete mít šanci definovat Unii v 21. století. Jsem si jist, že povedete Unii velmi dobře a velmi úspěšně,“ popřál Barosso Čechům.

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Martin Shabu zhodnotil vystoupení Barrosa v Praze jako opatrné. „Je vidět, že se blíží konec jeho funkčního období a Barosso bude kandidovat znovu. Nechce vstupovat do konfliktních témat,“ řekl Shabu pro Respekt.cz s tím, že se v červnu 2009 konají volby do Evropského parlamentu, který bude vlit novou Evropskou komisi.

Měli bychom využít naších hodnot, měli bychom vytvářet svět budoucnosti. Neobávat se jí, ale čelit výzvám,“ vzkázal v Praze Evropanům Barroso.

Mladá občanská platforma, kterou založili bývalí členové Mladých konzervativců, vyzvala poslance a senátory, aby Lisabonskou smlouvu nepodpořili. K petici proti ratifikaci smlouvy se kromě několika zákonodárců ODS a KSČM připojili i oba Klausovi synové JanVáclav, prezidentův poradce Ladislav Jakl, předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, europoslankyně Jana Bobošíková, nebo předseda Mladých křesťanských demokratů Jakub Kříž. (Kompletní seznam ZDE )


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].