0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda6. 4. 20084 minuty

Anatomie rebela

Hladce oholen, v tmavém obleku a nažehlené košili vypadá jako bankovní úředník a hovoří stejně tak – tlumeným hlasem, klidně a trpělivě opakuje odpovědi. Jen o „svědomí a vědomí“ obvykle bankovní úředníci tolik nemluví.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Hladce oholen, v tmavém obleku a nažehlené košili vypadá jako bankovní úředník a hovoří stejně tak – tlumeným hlasem, klidně a trpělivě opakuje odpovědi. Jen o „svědomí a vědomí“ obvykle bankovní úředníci tolik nemluví. Klidná síla, s jakou lidovecký poslanec Ludvík Hovorka hlasuje s opozicí a komplikuje život vládě i vlastní straně, ovšem rozpaluje doběla premiéra Topolánka a další koaliční politiky.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro veřejnost je Hovorka populární bojovník proti dětským poplatkům u lékaře. Ale jinak se toho o něm moc neví. Kdo je ten muž a s kým se radí, když se rozhoduje dát palec nahoru nebo dolů pro vládní reformy?

Hovorka ven

Dnes se asi v koalici nenajde nikdo, kdo by předsedu vlády Mirka Topolánka vytáčel víc. Když bylo před časem svoláno do Strakovy akademie koaliční jednání o dalších krocích zdravotnické reformy, za lidovce přišel vedle předsedy strany Jiřího Čunka a poslankyně Michaely Šojdrové i Ludvík Hovorka. Nedostal se ale dál než k polstrovaným křesílkům ve vstupní hale vládního sídla, kde ho nechali hodinu sedět, než se dozvěděl, že ho premiér u jednání nechce.

Topolánek ho pak vyhodil i z další „reformě-strategické“ schůzky, ale tentokrát situaci zachránil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který odmrštěného rebela přivedl zpět.

Premiér je sice známý svojí prudkou povahou, mít ale s těsně většinovým kabinetem v koalici poslance, jako je Hovorka, to by rozhodilo i klidnější povahy. Za rok trvání koalice toho lidovecký poslanec stihl hodně. Jako jediný z vládních poslanců dotáhl do absolutního konce svoje výhrady na reformu veřejných financí a nezvedl pro ni ruku. Vadilo mu, že z poplatků u lékaře nebyly osvobozeny děti do osmnácti let.

Jako jeden z mála poslanců koalice naopak opakovaně hlasoval se sociálními demokraty a komunisty pro návrh zákona o referendu k radaru a dalších normách.

A nešlo jen o hlasování – Hovorka veřejně kritizoval premiéra za medaile pro odbojářské bratry Mašíny, vzkázal mu, že by měl vyměnit ministra zdravotnictví, ostře se staví proti zmíněnému americkému radaru či vládním plánům na reformu důchodů.

Nejnověji má poslanec Hovorka problém s dalšími kroky zdravotnické reformy, vadí mu hlavně Julínkův plán převést zdravotní pojišťovny a fakultní nemocnice na akciové společnosti. S návrhem mají problém i ostatní lidovci (odmítla ho zdravotnická komise KDU-ČSL) či zelení, premiér proto minulý týden projednávání reformy znovu odsunul.

Zakousne se a nepustí

Přestože se Ludvík Hovorka dostal do obecného povědomí coby „vládní rebel“ až v posledním roce, pohled do archivu ukazuje, že odvahu stát si za svým a jít navzdory tlaku proti většině projevuje mnohem déle.

V minulém volebním období odmítal posvětit svým hlasem zahraniční mise české armády či vyslání polní nemocnice do Iráku (za tyto kroky si vysloužil ve sněmovně uznání od komunistů) či se nespokojil s mlhavými závěry poslanecké komise k Unipetrolu a s tehdy opoziční ODS vypracoval alternativní zprávu (tehdy mu zase ke statečnosti gratulovali občanští demokraté).

A jako „berana“ znají Hovorku i kolegové z domovského Zlínského kraje, kde je místopředsedou tamní krajské organizace a kde taky dvanáct let starostoval obci Šumice, než před šesti lety odešel do vrcholné politiky.

Znám ho léta, je takový celou dobu – jak se zakousne, tak nepustí,“ říká o kolegovi místopředseda zlínského krajského výboru Jindřich Ondruš. Místní lidovci to zažili třeba před třemi lety, když se kraj, v jehož čele byli spolu s ODS a ČSSD, rozhodl převést místní špitály na akciové společnosti. Hovorka byl proti.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].