0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu14. 11. 20162 minuty

Zakaria: Západ se musí víc zabývat tempem kulturních změn

Autor: REUTERS

Politolog Fareed Zakaria, jehož komentáře můžete každé pondělí číst v tištěném Respektu, popsal v novém vydání magazínu Foreign Affairs věnovaném hrozbě populismu konkrétní návrhy, jak čelit negativním důsledkům globalizace.

„Imigrace je posledním stupněm globalizace. Tím nejvíc rozrušujícím, protože už nedochází jen k abstraktnímu pohybu zboží. Lidé najednou tváří v tvář hledí na jiné lidi, kteří vypadají, znějí a cítí jinak,“ píše Zakaria. To může pochopitelně vyvolávat i rasismus a xenofobii; ovšem zároveň je třeba uznat, že tempo změn způsobených globalizací a migrací může být příliš vysoké na to, aby ho lidé dokázali vstřebat.

Reklama

Západní společnosti se podle Zakarii musí víc zabývat hrozbami, které z příliš rychlého tempa kulturních změn vyplývají. To znamená, že bude nutné nějak omezit tempo imigrace a přesněji určit, kteří imigranti budou smět přijít a zůstat. Také by mělo být na integraci a asimilaci věnováno více peněz a energie než dosud. Více pozornosti je přitom třeba věnovat popisování reality imigrace, aby veřejnost hovořila na základě faktů, nikoli lží a fobií. Potřebné jsou rovněž pevnější sociální záchranné sítě a lepší vzdělávací programy pro dělníky, kteří v proměňující se ekonomice ztratí práci. A konečně, nic nenahradí osvícené politiky, kteří nebudou sázet na horší lidské instinkty, ale na to lepší v nás.

„Nakonec dnešní problémy překonáme. Nejvíc se názory na imigranty liší podle věku: mladší lidé mají méně strachu z cizinců než jakákoli jiná skupina ve společnosti. Rozumí tomu, že je život v různorodé společnosti obohacuje. Ekonomicky, kulturně, sociálně. Život v otevřeném propojeném světě považují za samozřejmost a chtějí takovou budoucnost. Výzvou Západu je zajistit, že cesta do téhle budoucnosti nebude tak hrbolatá, abychom se na ní dočkali i katastrof,“ končí esej Fareed Zakaria.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].