0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu16. 12. 20162 minuty

Výrok dne: Ví Miloš Zeman, kdo bojuje v Aleppu?

Aleppo, Sýrie • Autor: Globe Media /  Reuters

Projekt Demagog již českého prezidenta opakovaně opravoval při jeho hodnocení poměrů v Sýrii (prve zde, posléze zde.)  Při pracovní návštěvě v Portugalsku nicméně Miloše Zemana opět prohlásil všechny bojující opoziční síly za teroristy a extremisty, neboť liberálové podle něj dlí v zahraničí. Tak jednoduché to však samozřejmě není.

Prezident patrně vycházel z toho, že některé vrcholné zástupce povstalců je slyšet z míst jako Paříž a Istanbul. To však neznamená, že jejich jednotky nebojují na místě. Skutečnost je taková, že na bojištích se nacházejí desetitisíce povstalců z různě liberálních i extremistických skupin. Příležitostně mohou spolupracovat, ale kvůli ideologickým rozkolům nejsou jedno a totéž. Nebojují vždy za stejné cíle a stejnými metodami, různí se i jejich spojenci – a stejně tak přístup Asadovy vlády k nim.

Reklama

Každopádně říci, že v poli proti Asadovi stojí pouze „Islámský stát, Al-Káida a další islámští extremisté“ je přinejmenším argumentačním faulem.  Je asi zbytečné opakovat, jak komplikovaná situace v Sýrii je. V množství národních a jiných zájmů se obtížně orientují i odborníci a zpravodajové přítomní na místě, ze dne na den navíc dochází k významným změnám. V takové situaci tedy není hanbou, ale spíše ctností zdržet se vynášení soudů přinejmenším nad skladbou bojovníků na Blízkém východě. Chcete-li zjistit víc, k dispozici máte výrok dne z pera Demagog.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].