pátek 16. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Projekt Demagog již českého prezidenta opakovaně opravoval při jeho hodnocení poměrů v Sýrii (prve zde, posléze zde.)  Při pracovní návštěvě v Portugalsku nicméně Miloše Zemana opět prohlásil všechny bojující opoziční síly za teroristy a extremisty, neboť liberálové podle něj dlí v zahraničí. Tak jednoduché to však samozřejmě není.

Prezident patrně vycházel z toho, že některé vrcholné zástupce povstalců je slyšet z míst jako Paříž a Istanbul. To však neznamená, že jejich jednotky nebojují na místě. Skutečnost je taková, že na bojištích se nacházejí desetitisíce povstalců z různě liberálních i extremistických skupin. Příležitostně mohou spolupracovat, ale kvůli ideologickým rozkolům nejsou jedno a totéž. Nebojují vždy za stejné cíle a stejnými metodami, různí se i jejich spojenci – a stejně tak přístup Asadovy vlády k nim.

Reklama
Reklama

Každopádně říci, že v poli proti Asadovi stojí pouze „Islámský stát, Al-Káida a další islámští extremisté“ je přinejmenším argumentačním faulem.  Je asi zbytečné opakovat, jak komplikovaná situace v Sýrii je. V množství národních a jiných zájmů se obtížně orientují i odborníci a zpravodajové přítomní na místě, ze dne na den navíc dochází k významným změnám. V takové situaci tedy není hanbou, ale spíše ctností zdržet se vynášení soudů přinejmenším nad skladbou bojovníků na Blízkém východě. Chcete-li zjistit víc, k dispozici máte výrok dne z pera Demagog.cz.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Autoři populárních románů se snaží, seč můžou. Snaží se i vydavatelé. Autor tohoto menu měl například nedávno pocit, že v Česku už kromě Bible už neexistuje žádná jiná kniha než Dívka ve vlaku. Je to trochu jinak. Existuje spousta knih – ovšem žádná neexistuje tak, jako libovolná kniha o Harry Potterovi.

Jak píše server Quartz, je úplně jedno, jestli je právě v módě jóga, meditace nebo terapeutické uklízení, jestli je západní civilizace na vrcholu sil, nebo se hroutí pod tíhou lží označovaných za post-pravdu – a koho oceňují literární poroty diplomy. Protože nejprodávanější bude vždycky Harry Potter.

Reklama
Reklama

57_harry
J. K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě

A ani to nemusí být kniha. Řeč je aktuálně o titulu Harry Potter a prokleté dítě, což je přepis divadelní hry. A mezi námi nijak zvlášť úchvatný, pokud si můžeme dovolit hodnocení. Přesto byla zmiňovaná Dívka ve vlaku až druhá nejúspěšnější kniha na americkém trhu, za letošek prodalo 1,2 milionu kusů. A pak je tu vítěz -  Harry Potter a jeho 4,18 milionu kusů.

Není to tím, že by Američané byli primitivové, které baví infantilní kouzla ve staroanglických kulisách. Ani tím, že porazit možná umně napsanou Dívku ve vlaku, která ovšem za dva roky zmizí v prachu literárního provozu, není zas takový výkon. Úplně stejně na hlavu by Harry Potter porazil i bestseller loňského roku, Postav hlídku od Harper Lee. Jsou prostě věci, na které je i Atticus Finch krátký.