Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Poklesly letos investice?

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Poslanecká sněmovna projednává ve třetím závěrečném čtení rozpočet na rok 2017. Na jednání byl přítomen i prezident Miloš Zeman, který vystoupil s projevem před poslanci. Kromě toho, že se podle svých slov bude zajímat, kde přesně může nominovat ministra Babiše na Nobelovu cenu za ekonomii, pozastavil se nad mírou investic pro příští rok. Mimo jiné uvedl, že pro reálný ekonomický růst je nejdůležitější investiční dynamika: „Slyšel jsem i námitku, že je vysoká srovnávací základna z roku 2015, kdy zde byl investiční boom, a proto nyní investice klesly. A já se ptám: Dobrá, a proč není investiční boom i v tomto roce? Co tomu brání?“

Jak to tedy s investicemi je? Tato otázka je častým sporem mezi koalicí a opozicí. Reálná data ukazují, že po roce 2015, který byl výjimečný, míra investic skutečně významně poklesla. Jen upozorňujeme, že pro rok 2016 jde o čísla za listopad, celková data nejsou ještě dostupná.

Právě rozpočet je tématem aktuálního vydání rubriky Výrok dne, kterou přináší Demagog.cz. Dále se v ní věnuje deficitu, počtu státních zaměstnanců, rozpočtu ministerstva obrany či Kanceláře prezidenta republiky.

(Demagog.cz spolupracuje s redakcí Respektu a s jejich texty se nyní budete pravidelně setkávat v rámci Denního menu.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].