Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Venezuela na pokraji kolapsu

Zemřel Hugo Chávez • Autor: Globe Media /  Reuters
Zemřel Hugo Chávez • Autor: Globe Media / Reuters

Magazín Time se v nejnovějším čísle obsáhle věnuje situaci ve Venezuele a není to veselé čtení. „Venezuela umírá,“ hlásá titulek na obálce - a v této brutální, nicméně přesné zkratce je obsažen příběh třicetimilionové jihoamerické země, která donedávna reprezentovala zcela jinou story. Lidé, kteří dnes stojí mnohahodinové fronty na kukuřičnou mouku, ale nakonec často odejdou domů s prázdnou a sní o tom, že seženou na černém trhu šampon, totiž ještě před pár lety dostávali od státu zadarmo notebooky a pračky.

Venezuelský příběh úpadku mimo jiné ukazuje, jak se nevyplácí učinit ekonomiku a prosperitu země závislou na příjmech z jediné suroviny, byť stále tak potřebné, jakou je ropa - a byť by jí země měla tolik jako právě Venezuela (osmnáct procent ze známých světových zásob, zhruba 300 miliard barelů). Pouze padající ceny ropy ovšem za tragickou situaci země nemůžou, i když následky toho, že surovina stojí místo 140 dolarů jen pětadvacet, budou jistě zásadní.

Zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez ovšem učinil řadu kroků, které tuto závislost zvýšily a způsobily dnešní krizi. Zastropované ceny základních potravin ničily domácí producenty, což nevadilo, když se za ropné peníze dovážely z ciziny. Přesněji – vadilo, protože to vedlo k úpadku řady venezuelských firem, ale během ropné prosperity měli alespoň Venezuelané co jíst. Stovky dalších podniků pak Chávez znárodnil.

Na otázku, co bude dál, Time nenabízí jednoznačnou odpověď. Opozice sice loni získala většinu v parlamentu, její možnost něco prosadit je však soustavně omezována Ústavním soudem, který obsadil ještě Chávez. Soud tak třeba zastavil pokus propustit stovku politických vězňů, mezi nimi i opozičního lídra Leopolda Lópeze, který byl uvězněn v procesu, jejž sám žalobce označil za zmanipulovaný.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].