středa 7. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Už víme, proč jsou Dánové nejšťastnějším národem na světě. Může za to „hygge“. V letošním létě se roztrhl pytel s knihami o tomto fenoménu. Vyšlo jich pět, všechny mají v názvu slovo Hygge a podtitul více méně stejný: dánská cesta k dobrému životu. Co to tedy je „hygge“?

Jak píše deník The Guardian, nelze to přeložit, ale vzdáleně je to odvozeno od anglického „hug“ – obejmout. Princip spočívá ve složitém umění harmonie, kdy se Dánové potkávají – doma i v hospodách – a je jim spolu dobře. Hygge je „ingredience v receptu na dánské štěstí“ a pro cizince je docela těžké ji odhalit nebo sdílet.

Reklama
Reklama

„Dosáhnout hygge je docela velká práce,“ říká majitelka kodaňského bistra Agnete. „Musíte o tom přemýšlet a mít na paměti, že hygge je v tomto bistru pro každého.“ Může se ale rychle vytratit jako lusknutím prstu, říká Agnete -  „když například někdo řekne něco špatného, úplně to cítíte, jak mizí.“ Stačí také, když pustíte v bistru muziku, která se hostům nelíbí.

Sociolog Jeppet Trolle Linnet souhlasí. Je mnohem snadnější dosáhnout hygge, když všichni zúčastnění „sdílejí stejné preference anebo nevnášejí do debaty témata, v nichž by mohli nesouhlasit“. Proto se na takových setkáních, jejichž účelem hygge, nemluví o politice.

Česky by možná šlo přeložit hygge jako „pohoda“, ale soudě podle nálady v Česku je na poli štěstí ještě hodně práce. Pro začátek by možná stačilo přečíst si alespoň jednu knihu o hygge.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V pondělí se v Číně skončil summit G20, ale soudě podle toho, co o setkání světových lídrů přinesla média, to vypadalo na dosti bezzubé, nicméně líbivé povídání. Musíme „civilizovat kapitalismus“ a brát vážně veřejnou skepsi obyvatel světa k volnému obchodu a globalizaci, shodli se prý státníci na uzavřeném jednání,  píše Financial Times.

„Růst byl příliš dlouho příliš nízký a pro příliš málo lidí,“ prohlásila na závěr summitu šéfka MMF Christine Lagarde. Reportérům FT jeden z delegátů prozradil, že na setkání bylo cítit silné povědomí, že globalizace může nabrat zpětný chod - a že si to účastníci uvědomují pod sílícím tlakem populistů. Jiný zdroj pak FT řekl, že na summitu se mluvilo „mnohem více o lidech a mnohem méně o ekonomice“. Že by přece jen pokrok?

Reklama
Reklama

Už před summitem prohlásil Bílý dům, že místo škrcení výdajů nastal čas pro „fiskální politiku“, tedy investice. „Němcům se to možná nebude úplně líbit, ale je stále větší shoda na tom, že na řadě je mnohem větší využití fiskálního prostoru,“ prohlásil poté šéf OECD Ángel Gurría.