pondělí 16. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Když se použije správný metr, kurz dolaru je dnes nejvýš od roku 1986. Dolaru svědčí i Donald Trump, otázka ale je, na jak dlouho.

K euru nebo ke koruně dolar za posledních deset let zpevnil o pětinu, k britské libře skoro o polovinu. Oproti rublu je na dvojnásobku.

Reklama
Reklama

Jenže měn je na světě mnoho a vybrat si k měření jen jednu jedinou je zavádějící. „Správným“ objektivním měřítkem je tzv. reálný efektivní kurz, ve kterém se zprůměruje pohyb měny ke všem ostatním podle jejich váhy na finančních tocích dané země, a celé číslo se pak očistí o rozdíly v inflaci.

Dolar je na tom podle reálného kurzu nejlépe za třicet let (viz graf ). Za poslední dva roky zpevnil o čtvrtinu.

grafUSD

Graf, který stojí na číselných řadách z Mezinárodní banky pro platby (BIS), přitom končí loni v listopadu, tedy v době, kdy ve Spojených státech probíhaly prezidentské volby. Přesná čísla za pozdější dobu banka ještě nemá, je ale jasné, že vítězství Donalda Trumpa dolaru ještě víc pomohlo. A to navzdory předvolebním tipům a navzdory tomu, že Trump by potřeboval pravý opak, protože tvrdý dolar jde přímo proti jeho slibům oživit výrobní sektor. (Příliš pevný kurz prodražuje americké zboží v cizině a naopak zlevňuje dovoz).

Trump pomáhá

(Jak se změnil kurz USD od voleb, resp. kolik jednotek cizí měny šlo koupit za 1 dolar v den voleb a kolik lze koupit nyní. Proti prvním šesti měnám dolar posílil, proti rublu a kanadskému dolaru oslabil.)

Měna

8.11.2016

16.1.2017

Změna

euro

0,91

0,94

+4%

libra

0,81

0,83

+2,6%

koruna

24,53

25,51

+4%

japonský jen

105,11

114,16

+8,6%

švýcarský frank

0,98

1,01

+,3,%

čínský jüan

6,79

6,90

+1,7%

ruský rubl

64,32

59,68

–7,2%

kanadský dolar

1,33

1,32

–1%

Zdroj: xe.com

Proč je dolar na tom tak dobře? Hodně se toho stalo ještě před Trumpem: americká ekonomika roste rychleji než většina vyspělého světa, díky tomu (mj.) Spojené státy snížily schodek zahraničního obchodu i státního rozpočtu a mohly začít ustupovat od tištění peněz. Zatímco Evropa a Japonsko dál pumpují do hospodářství novou hotovost a drží úrokové sazby kolem nuly (místy i v mínusu), americká centrální banka už loni začala úrokové sazby zvedat a letos se v tom chystá pokračovat.

Z podobných důvodů roste dolar i po volbách – tištění eur pokračuje, vyšší úroky přitahují do USA kapitál a navíc třeba britská libra v poslední době hodně ztrácí kvůli nejasným vyhlídkám, jak bude v praxi vypadat brexit a jaké následky bude mít případný odchod Británie z evropské zóny volného obchodu na ekonomiku i na libru.

Dolaru ale pomáhá i Trump. Kurz roste kvůli očekáváním, že jeho politika bude pro dolar prospěšná, ať už jde o naznačované daňové změny motivující firmy, aby reinvestovaly v USA svoje zisky, o slibované výdaje do infrastruktury nebo o (zatím ne příliš specifikované) kroky, které mají podpořit americký vývoz nebo omezit čínský či mexický dovoz.

Právě poslední téma, kolem něhož ve volbách nasliboval první poslední, je ale s politikou tvrdého dolaru v přímém rozporu. Proto se může snadno stát, že se karty otočí a z Trumpa se stane ten, kdo bude se silným dolarem bojovat. „Je tu jeden Trump, který dolaru prospívá, a pak ten druhý, který mu škodí,“ píše agentura Bloomberg v úvodu svojí analýzy, podle níž je nutné počítat nejen s tím, že Trumpova politika americkému obchodu (a tedy i dolaru) prospěje. Tyto sázky už se v kurzu za poslední dva měsíce od voleb promítly, teď si ale mnozí měnoví obchodníci začínají klást otázky, jestli se karta neotočí. Spouštěčem může být cokoli od jednoho tweetu, kdy se Trump proti tvrdému dolaru postaví, až po vyhlášení nějaké formy měnových intervencí.

Jak koneckonců prohlásil sám Trump už v létě 2015: „Zní to dobře, mít silný dolar. Ale to je asi tak všechno, k čemu je to dobré.“ I pro rok 2017 je proto nutné počítat s tím, že jestli by se Trumpovi něco hodilo, pak je to slabý a nikoli silný dolar. Takže to, co vyrostlo do nebe, zas může po páteční inauguraci zase začít padat dolů.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Facebook začíná podnikat konkrétními kroky, jak v Německu letos před volbami zamezit šíření lživých zpráv.

Nová opatření se začnou zavádět „během několika následujících týdnů,“ uvedl Facebook v neděli na svém blogu. Půjde hlavně o tři opatření: 1) usnadnit čtenářům, aby mohli lživou zprávu nahlásit, 2) potvrdit nebo vyvrátit podezření, což pro Facebook budou dělat přímo němečtí novináři a 3) ztížit možnost, jak na šíření hoaxů na Facebooku vydělat.

Reklama
Reklama

Poznatky z toho, jak se nová opatření osvědčí, se budou v budoucnu využívat i jinde ve světě, slibuje Facebook.

Německé úřady už dříve pohrozily Facebooku pokutou až půl milionu eur za každý lživý příspěvek, který zůstane viset na síti déle než 24 hodin. Cílem je zamezit šíření zvěstí typu „Papež podpořil Trumpa“, které po zkušenosti z loňských voleb v USA mohou v čtenosti a počtu sdílení na Facebooku snadno převálcovat normální zprávy a výrazně ovlivnit nálady voličů.

Facebook slibuje odstřihnout od reklamních příjmů notorické šiřitele hoaxů.

Tweetni to

Angela Merkel již loni varovala, že fenomén lživých zpráv na sociálních sítích je pro Německo momentálně jednou z největších hrozeb. Problém se týká i Česka a  souvisí s tím, že mnozí čtenáři lidé považují vymyšlené příspěvky za pravdu a ochotně je dále šíří. Facebook přitom dosud fungoval tak, že příznivce jednoho typu zpráv zásobuje dál podobnou potravou a čtenáři se tak jen utvrzují v rámci svých sociálních bublin ve lži. Mnohé vymyšlené příspěvky přitom ani nemají politické cíle, ale jsou pro svoje tvůrce jen prostředkem jak nasbírat hodně sdílení a vydělat na reklamě.

Nový systém v Německu má uživatelům Facebooku v prvním kole usnadnit, aby podezřelou zprávu označili, což – jak vysvětlil manažer Facebooku Guido Bülow nyní v deníku Bild – spustí proces přezkoumání („fact-checking“), které Facebook svěří do rukou nezávislé novinářské organizace Corrective. Pokud se podezření potvrdí, Facebook zprávu nevymaže, ale označí, a navede čtenáře k věrohodnému zdroji, který uvede věci na pravou míru. Zároveň Facebook slibuje odstřihnout od reklamních příjmů notorické šiřitele hoaxů, kteří se vydávají za regulérní zpravodajské portály.

Rešeršisté, kteří se do fact-checkingu zapojí, zdůrazňují, že za svoji práci nebudou dostávat od Facebooku žádné peníze. „Jsme přesvědčeni, že proti šíření falešných zpráv na sociálních sítích je potřeba udělat vše, co se dá,“ řekl Bildu David Schraven z organizace Corrective.