Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Tvrdý dolar, tvrďák Trump a jak to spolu souvisí

Autor: AFP, Profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Když se použije správný metr, kurz dolaru je dnes nejvýš od roku 1986. Dolaru svědčí i Donald Trump, otázka ale je, na jak dlouho.

K euru nebo ke koruně dolar za posledních deset let zpevnil o pětinu, k britské libře skoro o polovinu. Oproti rublu je na dvojnásobku.

Jenže měn je na světě mnoho a vybrat si k měření jen jednu jedinou je zavádějící. „Správným“ objektivním měřítkem je tzv. reálný efektivní kurz, ve kterém se zprůměruje pohyb měny ke všem ostatním podle jejich váhy na finančních tocích dané země, a celé číslo se pak očistí o rozdíly v inflaci.

Dolar je na tom podle reálného kurzu nejlépe za třicet let (viz graf ). Za poslední dva roky zpevnil o čtvrtinu.

Graf, který stojí na číselných řadách z Mezinárodní banky pro platby (BIS), přitom končí loni v listopadu, tedy v době, kdy ve Spojených státech probíhaly prezidentské volby. Přesná čísla za pozdější dobu banka ještě nemá, je ale jasné, že vítězství Donalda Trumpa dolaru ještě víc pomohlo. A to navzdory předvolebním tipům a navzdory tomu, že Trump by potřeboval pravý opak, protože tvrdý dolar jde přímo proti jeho slibům oživit výrobní sektor. (Příliš pevný kurz prodražuje americké zboží v cizině a naopak zlevňuje dovoz).

Trump pomáhá

(Jak se změnil kurz USD od voleb, resp. kolik jednotek cizí měny šlo koupit za 1 dolar v den voleb a kolik lze koupit nyní. Proti prvním šesti měnám dolar posílil, proti rublu a kanadskému dolaru oslabil.)

Měna8.11.201616.1.2017Změnaeuro0,910,94+4%libra0,810,83+2,6%koruna24,5325,51+4%japonský jen105,11114,16+8,6%švýcarský frank0,981,01+,3,%čínský jüan6,796,90+1,7%ruský rubl64,3259,68–7,2%kanadský dolar1,331,32–1%

Zdroj: xe.com

Proč je dolar na tom tak dobře? Hodně se toho stalo ještě před Trumpem: americká ekonomika roste rychleji než většina vyspělého světa, díky tomu (mj.) Spojené státy snížily schodek zahraničního obchodu i státního rozpočtu a mohly začít ustupovat od tištění peněz. Zatímco Evropa a Japonsko dál pumpují do hospodářství novou hotovost a drží úrokové sazby kolem nuly (místy i v mínusu), americká centrální banka už loni začala úrokové sazby zvedat a letos se v tom chystá pokračovat.

Z podobných důvodů roste dolar i po volbách – tištění eur pokračuje, vyšší úroky přitahují do USA kapitál a navíc třeba britská libra v poslední době hodně ztrácí kvůli nejasným vyhlídkám, jak bude v praxi vypadat brexit a jaké následky bude mít případný odchod Británie z evropské zóny volného obchodu na ekonomiku i na libru.

Dolaru ale pomáhá i Trump. Kurz roste kvůli očekáváním, že jeho politika bude pro dolar prospěšná, ať už jde o naznačované daňové změny motivující firmy, aby reinvestovaly v USA svoje zisky, o slibované výdaje do infrastruktury nebo o (zatím ne příliš specifikované) kroky, které mají podpořit americký vývoz nebo omezit čínský či mexický dovoz.

Právě poslední téma, kolem něhož ve volbách nasliboval první poslední, je ale s politikou tvrdého dolaru v přímém rozporu. Proto se může snadno stát, že se karty otočí a z Trumpa se stane ten, kdo bude se silným dolarem bojovat. „Je tu jeden Trump, který dolaru prospívá, a pak ten druhý, který mu škodí,“ píše agentura Bloomberg v úvodu svojí analýzy, podle níž je nutné počítat nejen s tím, že Trumpova politika americkému obchodu (a tedy i dolaru) prospěje. Tyto sázky už se v kurzu za poslední dva měsíce od voleb promítly, teď si ale mnozí měnoví obchodníci začínají klást otázky, jestli se karta neotočí. Spouštěčem může být cokoli od jednoho tweetu, kdy se Trump proti tvrdému dolaru postaví, až po vyhlášení nějaké formy měnových intervencí.

Jak koneckonců prohlásil sám Trump už v létě 2015: „Zní to dobře, mít silný dolar. Ale to je asi tak všechno, k čemu je to dobré.“ I pro rok 2017 je proto nutné počítat s tím, že jestli by se Trumpovi něco hodilo, pak je to slabý a nikoli silný dolar. Takže to, co vyrostlo do nebe, zas může po páteční inauguraci zase začít padat dolů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].