Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Dokáže soud, že vynálezce zavraždil novinářku na své ponorce?

Peter Madsen u soudu  • Autor: AFP, Profimedia
Peter Madsen u soudu • Autor: AFP, Profimedia

Je to proces, jaký Dánsko nepamatuje. Nejen proto, že obžalovaný Peter Madsen je známá osobnost dříve obdivovaná pro svoji technickou dovednost a vizionářství. Soud by mělo objasnit, co se stalo loni v noci z 10. na 11. srpna na palubě jeho ponorky Nautilus u dánského pobřeží. Madsen je obžalován z vraždy švédské novinářky Kim Wall - a byl hned od začátku podezřelý.

Mediálně sledovaný případ „pokazil“ Skandinávii doposud čisté skóre útoků na novináře. Příběh Kim Wall, jejíž tělo bylo nalezeno poblíž přístavu nedaleko Kodaně, šokoval nejen severskou zemi, kde vraždy nejsou na denním pořádku. Nápadně se totiž podobá motivu ze severské krimi, jak ráda připomínala světová média. Morbidní příběh začal loni v srpnu, kdy byla novinářka na volné noze, která psala například pro britský Guardian, nahlášena jako nezvěstná. V tu dobu tvrdil Peter Madsen, se kterým byla spatřena naposledy na jeho ponorce, že ji vyložil v Kodani a pak už o ní neslyšel.

Dánští policisté se však za Madsenem vydali podruhé, když bylo poblíž Kodaně nalezeno torzo bez hlavy a končetin. Bylo zajištěno železem, aby nevyplulo na hladinu. Pitva později potvrdila, že jde o tělo nezvěstné reportérky, která chtěla psát nejen o Madsenově ponorce, ale i o jeho soukromém vesmírném projektu.

Madsen tehdy začal měnit výpovědi. Tvrdil nejprve, že novinářka na palubě ponorky skutečně zemřela, ale že to způsobil těžký poklop od ponorky. To však bylo vyvráceno ve chvíli, kdy pátrací tým našel i končetiny a hlavu. Její pitva následně potvrdila, že na lebce nebyly známky traumatu a že novinářka takto nezemřela.

Peter Madsen
Peter Madsen

To byla chvíle, kdy si Madsen vymyslel novou historku: že zemřela v podpalubí, kam unikl nebezpečný plyn v době, kdy on odpočíval v bezpečí nahoře na palubě. Ale že o oddělení končetin a hlavy nic neví, stejně jako o bodných ranách mimo jiné i v rozkroku.  Stejně jako o spermatu, které bylo nalezeno na spodním prádle novinářky. Kim Wall podle svého tvrzení uspořádal řádný pohřeb v moři: na nic jiného nebyl čas, protože plyn záhadně poškodil nejen její tělo, ale i samu ponorku, která se toho dne potopila.

Obžaloba kvalifikuje Madsenův čin jako sadistický sexuální zločin. Opírá se také o fakt, že policisté našli v jeho počítači videa, na kterých jsou ženy trýzněné, vražděné setnutím hlavy nebo upalované zaživa. „Máme důvod se domnívat, že tato videa zobrazují skutečné vraždy,“ uvedli k tomu vyšetřovatelé.

Také u soudu se zatím Madsen držel nejnovější verze, že Kim Wall nejspíš zabil únik plynu. Pak opět pozměnil výpověď: její tělo tedy rozřezal, ale ženu rozhodně nezabil. „Prokurátor vyžaduje pro Madsena doživotí. Všech 36 křesel určených novinářům je zaplněno, další stovka žurnalistů z celého světa sleduje proces přes živé vysílání,“ informují o soudu The New York Times.

Dění popisuje i novinářka Maddy Savage a v jednom ze svých tweetů ze soudní síně píše, že Madsen stále mlží: „Například neodpověděl na otázku, proč nezavolal pomoc, když našel novinářku v bezvědomí.“  Informuje také o jednom Madsenově vítězství: žalobce připustil námitku, že ani pitva nemohla říct, jak přesně novinářka zemřela - v době, kdy se našlo tělo, byly již dlouho plíce naplněny vodou, a nelze tak potvrdit ani vyvrátit verzi s plynem.

Další Madsenovy odpovědi prý naopak zněly trochu dvojsmyslně a děsivě – zvlášť v souvislosti s nálezem spermatu, jak hlásí ze soudní síně další novinářka Julie Astrid Thomsen: „Madsen tvrdí, že do doby, co k nehodě došlo, užívala si Kim Wall velmi pěkný večer.“ Obě žurnalistky přitom shodně tvrdí, že Madsen působil velmi klidně.

Soud si zatím pozval na čtyři desítky svědků. Rozsudek by měl padnout nejpozději na konci dubna - a to i v případě, že se Madsen odvolá. Ale média již svou verzi mají: případ dokazuje, že Dánové jsou zdatní pohádkáři. A Madsen je nový Hans Christian Andersen, jehož pohádky rovněž měly často brutální konce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].