sobota 28. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Objevilo se hned v prvním vydání The New York Times, tehdy ještě The New-York Daily Times,  mělo pouhopouhé tři řádky a byla v něm jedna faktická chyba, ale přesto ustavilo tradici, která přetrvala dlouhých 165 let. Řeč je o svatebním oznámení, kteréžto rubrice aktuálně list The New York Times věnuje výpravný speciál s podtitulem 165 let lásky (a války).

Ti první šťastní novomanželé byli Sarah Mullet a John Grant. Jemu bylo 29, jí 26 - a i když článek tvrdí, že se vzali 15. září 1851, skutečný termín byl o pět dnů dříve. Šlo tehdy o prominentní rodinu, ženich byl bratrancem pozdějšího generála a prezidenta Ulyssese S. Granta, a článek sleduje rodokmen potomků tohoto prvního páru až do dnešních dnů.

Reklama
Reklama

Poněkud temnější scénář si osud přichystal na svatební oslavu 6. června 1855, kde byl puding otrávený arzénem a vyžádal si přes dvě desítky obětí včetně nevěsty. Zprávou z první strany se pak stala svatba občanské aktivistky, Afroameričanky Idy B. Wells. Narodila se v otroctví a stala se výraznou novinářkou v době, kdy ženy ani nemohly volit a Afroameričané bojovali o základní lidská práva. Třicet let před tím, než se narodila Rosa Parks, byla zatčená za to, že odmítala opustit sedadlo ve vagónu vyhrazeném pouze pro bílé.

Když si v roce 1895 brala právníka Ferdinanda Lee Barnetta, stali se prvním afroamerickým párem, který se na stránky dostal -  a o svatbu byl takový zájem, že se dostala až na titulní stranu. Ani po svatbě se Ida B. Wells proti všem dobovým zvyklostem nestáhla z veřejného života: „Vždy jsem měla svou práci a rozhodla jsem se i nadále pracovat jako novinářka. Už proto, že žurnalistika byla moje první láska. A dalo by se říci moje jediná láska.“

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

„Je to tu úžasný,“ říká s nadšením Paris Jackson. „Mají tady elektrické křeslo i skutečnou lidskou hlavu!“ Není výjimkou, že návštěvníkům losangeleského Muzea smrti se při pohledu na fotografie mrtvol či poprav a na předměty spojené s masovými vrahy zvedá žaludek, nebo přímo omdlévají. Osmnáctiletou Paris Jackson, která si sotva prošla emo a gotickým období, však zdejší kulisy, zdá se, uklidňují. Už je tu podeváté.

Rozsáhlý obálkový materiál věnovaný dceři Michaela Jacksona přináší aktuální vydání časopisu Rolling Stone, kterému Paris poskytla vůbec první důkladný rozhovor. V něčem mírně bulvární, přesto fascinující. Novinář Brian Hiatt ji doprovází jak v Muzeu smrti, tak zavítá do jejího bytu, což je původně nahrávací studio, kde její otec natočil například první dema hitu Beat It.

Reklama
Reklama

paris-jackson-rolling-stone-cover-b499cf9c-3bdb-44d2-bb11-2ea90e8b4d2e

Působí mnohem mladším a zároveň mnohem starším dojmem, než ji ve skutečnosti je, všímá si Hiatt. To proto, že byla v různých obdobích života před zraky veřejnosti jak mimořádně chráněná, tak jim byla extrémně vystavená. Právě vzpomínky na dětství na Jacksonově ranči Neverland, kdy si vybavuje na kuchařské umění svého otce, patří k těm nejpůsobivějším: „Jeho smažené kuře bylo nejlepší na světě.“ Prvních sedm let prožila na obřím pozemku s minizoo, zábavním parkem a kinem, aniž měla sebemenší ponětí o globální slávě svého otce; nehledě na to, že svou matku poznala až po Jacksonově smrti.

To, že jí i jejímu bratrovi Princeovi otec na veřejnosti nasazoval masky, se Paris vždy zdálo velmi hloupé; ale později to pochopila. Obzvlášť po jeho smrti, kdy se její svět zhroutil a musela se vyrovnat s jeho ztrátou i s obviněními ze zneužívání dětí - a také s pochybnostmi okolí, že je opravdu biologickou dcerou Michaela Jacksona. Dnes se Paris pokouší prorazit jako modelka a herečka a vzpomíná na jednu z vět, kterou jí otec řekl: „Jestli chceš být slavnější než já, můžeš. Jestli nic takového nechceš, taky v pořádku. Jen si přeju, abys byla šťastná.“

https://www.youtube.com/watch?v=PzP0HcftrVY

Reklama
Reklama