0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu28. 1. 20172 minuty

Svatební oznámení v listu NYT: 165 let lásky (a války)

Autor: nwhm.org

Objevilo se hned v prvním vydání The New York Times, tehdy ještě The New-York Daily Times,  mělo pouhopouhé tři řádky a byla v něm jedna faktická chyba, ale přesto ustavilo tradici, která přetrvala dlouhých 165 let. Řeč je o svatebním oznámení, kteréžto rubrice aktuálně list The New York Times věnuje výpravný speciál s podtitulem 165 let lásky (a války).

Ti první šťastní novomanželé byli Sarah Mullet a John Grant. Jemu bylo 29, jí 26 - a i když článek tvrdí, že se vzali 15. září 1851, skutečný termín byl o pět dnů dříve. Šlo tehdy o prominentní rodinu, ženich byl bratrancem pozdějšího generála a prezidenta Ulyssese S. Granta, a článek sleduje rodokmen potomků tohoto prvního páru až do dnešních dnů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Poněkud temnější scénář si osud přichystal na svatební oslavu 6. června 1855, kde byl puding otrávený arzénem a vyžádal si přes dvě desítky obětí včetně nevěsty. Zprávou z první strany se pak stala svatba občanské aktivistky, Afroameričanky Idy B. Wells. Narodila se v otroctví a stala se výraznou novinářkou v době, kdy ženy ani nemohly volit a Afroameričané bojovali o základní lidská práva. Třicet let před tím, než se narodila Rosa Parks, byla zatčená za to, že odmítala opustit sedadlo ve vagónu vyhrazeném pouze pro bílé.

Když si v roce 1895 brala právníka Ferdinanda Lee Barnetta, stali se prvním afroamerickým párem, který se na stránky dostal -  a o svatbu byl takový zájem, že se dostala až na titulní stranu. Ani po svatbě se Ida B. Wells proti všem dobovým zvyklostem nestáhla z veřejného života: „Vždy jsem měla svou práci a rozhodla jsem se i nadále pracovat jako novinářka. Už proto, že žurnalistika byla moje první láska. A dalo by se říci moje jediná láska.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].