Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Sloni oplakávají mrtvé

National Geographic zveřejnil vzácné video z říše zvířat. Zachycuje skupinu slonů v rezervaci Samburu v severní Keni v jakémsi smutečním rozpoložení nad ostatky slonice se jménem Královna Viktorie.

Pětapadesátiletá matriarcha sloní rodiny přezdívané „královská“  zemřela přirozenou smrtí, což je v čase sílícího pytláctví poměrně nezvyklé. Vědci jsou opatrní s používáním pojmu truchlení, ale vše nasvědčuje tomu, že sloni se opravdu věnují nějaké formě rozloučení se svou rodinnou příslušnicí – odborníci z jejich chování poznají, že prožívají emoce.

Smutek nad ztrátou blízkých je u zvířat považován za známku vyšší inteligence, emocionality a sociální vyspělosti podobně jako třeba rozeznávání vlastního obrazu v zrcadle. Smuteční chování slonů je vědcům známé, jen zřídka se však povede ho zaznamenat jako v aktuálním případě americké doktorandce Shifře Goldenberg.

Pozoruhodné na jejím záznamu je jednak to, že s Viktorií se přišli rozloučit i členové dalších sloních rodin z okolí, kteří jí znali. A také to, jak dlouho při „truchlení“ sloni jen tak v klidu postávají nad tělem a ohledávají ho: zvířata jsou jinak známá neustálou aktivitou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].