Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Pomohl Trumpovi vyhrát volby Facebook a jeho katastrofický výběr zpráv?

Autor: Getty Images, Profimedia
Autor: Getty Images, Profimedia

„Každý zaměstnanec Facebooku by se měl stydět za to, co jejich produkt letos způsobil. Nabídl spletenec bizarních lží a zastaralých informací, které posloužily jako munice pro pokřikování a konflikty,“ opřel zostra do nejsilnější sociální sítě Damon Beres ve svém komentáři na serveru Mashable poté, co Donald Trump vyhrál americké prezidentské volby.

Předmětem jeho kritiky je diskutovaný News Feed, proti němuž odborná veřejnost brojí již několik měsíců - a potvrzuje to i jiný text na NYMag.com. News Feed pro mnoho lidí slouží jako dominantní zdroj informací o dění ve světě, avšak z pohledu tradiční žurnalistiky je obhospodařován a kurátorován zcela katastrofickým způsobem. Běží bez důkladného editorského dohledu.

Beres přesvědčivě argumentuje, jak News Feed staví na stejnou roveň důležitosti důkladně vyzdrojované materiály od držitelů Pulitzerovy ceny napsané pro The New York Times s obsahy antisemitských blogů typu The Right Stuff, popřípadě naprosto cílenými dezinformacemi. Kromě toho, že News Feed dostává k uživatelům informace, ke kterým vlastně inklinují, a nevystupují tak ze svého hodnotového okruhu, je právě tato nerozlišitelnost kvality klíčovým problémem.

„Za starých časů internetu jste také mohli narazit na antisemitské stránky,“ vysvětluje proměnu terénu Finn Brunton z New York University, který se specializuje na vztahy mezi společnosti, kulturou a technologií. „Ovšem vaše zkušenost a kritické uvažování vám umožnily vyhodnotit, že jste se ocitli na stránkách, které provozují nenávistní lidé. Bylo to poznat na designu, bylo to poznat na jiných stránkách, které linkovali. Když ale něco obíhá Facebookem, tak to prostě obíhá Facebookem. Vše se tu prezentuje stejným způsobem.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].