0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu11. 1. 20165 minut

Pomohl Sean Penn znovu chytit narkobarona Prcka Guzmána?

Čištění Kolína od cizinců • Pomohl Sean Penn k dopadení Prcka? • Co měl Ötzi v žaludku • Nizozemci nastupují

Sean Penn se zúčastnil vigilie za Huga Cháveze • Autor: Globe Media /  Reuters

Z Německa stále přicházejí znepokojující zprávy o situaci vyvolané vlnou sexuálního násilí a krádeží, které se odehrály během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem i v dalších městech. Jednak se počet lidí, kteří se obrátili na policii, dále zvýšil na více než 500, přičemž zhruba čtyřicet procent z nahlášených případů podle informací stanice Deutsche Welle zahrnuje sexuální násilí.

Pochod hnutí Pegida, Lipsko,  2015 • Autor: Matěj Stránský
Pochod hnutí Pegida, Lipsko, 2015 • Autor: Matěj Stránský
Reklama

Další kapitolu debat pak otevřelo prohlášení spolkového ministra spravedlnosti Heiko Masse pro nedělní vydání deníku Bild, že útoky působí dojmem, že byly „koordinovány a připraveny“. Bild k tomu pak doplňuje informace z policejních zdrojů odkazující na pohyb na sociálních sítích: na fórech, kde se shromažďují lidé pocházející ze severoafrických zemí, se prý objevily pozvánky na Silvestra právě na místo před katedrálou, kde se odehrály nejmasovější útoky.  Zprávy nicméně nehovoří o tom, zda šlo o přímo výzvy k násilí, nebo to jednoduše byla pozvánka na oslavu Nového roku.

Facebook pak posloužil také ke svolání zájemců o „protiakci“ vyzývající k „vyčištění centra města“, jejímž terčem se během neděle stalo několik cizinců. Podle policie skupiny motorkářů a fotbalových hooligans zbily jednoho Syřana a šest Pákistánců tak, že dva z nich skončili v nemocnici.

Americký herec Sean Penn se pustil do pozoruhodného podniku.Pro magazín Rolling Stone pořídil v říjnu utajeně a v hlubinách mexické džungle rozhovor s Joaquínem Guzmánem zvaným Prcek, šéfem největšího mexického drogového kartelu, který loni v létě uprchl z vězení.

Tudy utekl Guzmán • Autor: Respekt
Tudy utekl Guzmán • Autor: Respekt

První reakcí na obsáhlý text, který Penn dal drogovému baronovi dokonce k autorizaci, musí být nevyhnutelně jisté podivení, až znechucení. Stačí si připomenout, s kým máme tu čest. A to slovy z brilantního Guzmánova profilu z pera kolegy Jiřího Soboty: „Drogová válka v Mexiku si v posledních letech vyžádala okolo osmdesáti tisíc lidských životů. Jedná se o možná nejbrutálnější konflikt dneška, v boji všech proti všem o podíl na mnohamiliardovém nelegálním podnikání se doslova a do písmene stahuje zaživa z kůže, lidé jsou čtvrceni, porcováni, jejich mrtvoly jsou zavěšovány z mostů i rozpouštěny v sudech s žíravinou. A ,Prcek´ patří k ústředním postavám tohoto dramatu.“

Jak ale sdělili BBC nejmenovaní představitelé mexické vlády, Pennova tajná schůzka prý významně přispěla k Prckově opětovnému dopadení. Jak přesně, už BBC nepíše. Spolupracoval herec přímo s mexickými úřady? To  nevíme. Podle dřívějších prohlášení každopádně Guzmána zradila jeho vlastní marnivost – prozradil se, když kvůli zamýšlené filmové biografii zkontaktovat několik umělců, herců i producentů.

Interview dohodla mexická herečka Kate Del Castillová, která hrála mexickou drogovou královnu ve známém televizním seriálu.  V rozhovoru se Penn mimo jiné ptá Guzmána, zda se domnívá, že je odpovědný za vysokou míru drogové závislosti ve světě. „Ne, to není pravda, protože až nastane den, kdy odejdu ze světa, nijak se nezmenší," odpovídá Guzmán. Líčí také své dětství v chudé rodině či pěstování marihuany na počátku své dráhy drogového překupníka. Prohlašuje rovněž, že drogy v mládí vyzkoušel, ale posledních 20 let je nepožil a nikdy se na nich nestal závislým.

Guzmánův drogový kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA. Mexické úřady daly v sobotu najevo odhodlání vydat Guzmána Spojeným státům, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz.

O migraci, ovšem podstatně staršího data, pojednává nejnovější zpráva od vědců zkoumajících bezmála pět a půl tisíce let starou mumii nalezenou v Alpách. V žaludku Ötziho, pravěkého lovce, kterého kdosi při přecházení hor poblíž dnešních hranic Itálie a Rakouska střelil šípem do zad a který byl pro moderní dobu objeven v roce 1991, výzkumníci objevili bakterie Helicobacter pylori, které způsobují žaludeční vředy či rakovinu. Zároveň se tyto  mikroorganismy vyvinuly do různých podob u lidí v různých částech světa a slouží tedy jako vodítko pro studium migrace.

Na základě typu této bakterie u Ötziho vědci zjistili, že ta jeho má společné znaky s typem, jenž je společný Asiatům, zatímco většina moderních Evropanů ji „sdílí“ s lidmi ze severní Afriky. Jinými slovy – před pěti tisíci lety tedy do Evropy ještě předci moderních Evropanů nedorazili. Byť to samozřejmě nemůžeme tvrdit s jistotou na základě vzorků jednoho člověka.

Týdeník Economist upozorňuje, že předsednictví Evropské unie přebírá země, která má ve zvyku předbíhat ostatní státy ve skepsi vůči dění v Evropě - ať už jde o fiskální otázky, migraci či nástup antievropských populistů. Zároveň však Nizozemí patří k šesti zakládajícím členům spolku.

Autor: Shutterstock
Autor: Shutterstock

Je tedy na místě se ptát, co přinesou Nizozemci do debaty, kterou útoky v Kolíně nad Rýnem přinesly a posunuly debatu o uprchlické krizi do nové kapitoly. Holandský premiér Mark Rutte bude mít hromadu starostí i doma – v dubnu jdou jeho spoluobčané schvalovat v referendu asociační dohodu EU s Ukrajinou. To jednak bezpochyby využijí ruští propagandisté,  v druhém plánu se z hlasování dozajista stane test vztahu v Unii jako takové.

Video: O čem přemýšlí sniper.

Kulturní tip: Večerní program ČT art dnes bude věnován Davidu Bowiemu, který zemřel ve věku 69 let. V Jasné řeči Josefa Chuchmy budou o jedné z největších hudebních ikon 20. století mluvit Pavel Turek, redaktor Respektu, a hudební publicista Pavel Klusák. Následuje hodinový záznam koncertu David Bowie: A Reality - Live in Dublin z roku 2006. Recenzi poslední desky Blackstar, která vyšla pouhé dva dny před zpěvákovou smrtí, najdete v novém vydání Respektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].