Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

NYT: Éra započatá Ronaldem Reaganem a Margaret Thatcher končí

Autor: Profimedia, Redux
Autor: Profimedia, Redux

I když se zdá, že dohodám o gumování hranic na nějakou dobu odzvonilo, některé jevy je překračují lehce, dokonce jsme svědky vzniku jakéhosi nového internacionalismu. Pěkně to demonstroval minulý týden bývalý šéf britské Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který po velkém úspěchu v domácí politice vyrazil do USA podpořit spřízněnou duši – tedy Donalda Trumpa.

“Lidé, naše poselství je zřejmé,” rozplýval se Farage na mítinku ve státě Mississippi. “Paralely existují. Miliony obyčejných Američanů zažívají zklamání, zažívají těžké časy. Cítí, že politická třída ve Washingtonu se jim vzdálila, že příliš mnoho jejich zástupců jsou politicky korektní součástí mediální elity.“

Bla bla bla, obvyklé představení, ovšem okořeněné jedním nepříjemným faktem - Farage vystupuje v Americe jako vítěz, který dokázal, že navzdory posměškům lze s takovým poselstvím udělat díru do světa. “Můžete vyrazit do ulic, můžete porazit průzkumy veřejného mínění, můžete porazit komentátory, můžete porazit Washington,” hřímal. Protože on to dokázal.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Komentátor The New York Times Roger Cohen rozhodně Farage na lehkou váhu už nebere. “Pokud jste Farage pozorovali v posledních letech, nemůžete si myslet, že Trump nemá v listopadu šanci. To je britská lekce pro Ameriku. Vidím kolem sebe až příliš mnoho nafoukaného přesvědčení, že Hillary to má v kapse,” píše a připomíná, že Farage si dokázal udělat dobrý den i z prezidenta Obamy, který přijel do Británie osobně podpořit kampaň za setrvání v EU.

Cohen tvrdí, že jediné, co stojí Trumpovi v cestě do Bílého domu, jsou pouze nechutné rysy jeho osobnosti. Jinak jsme svědky začátku konce neoliberální éry - a komu se na tuto vlnu podaří naskočit, má velké šance. Éra započatá Ronaldem Reaganem a Margaret Thatcher končí, ovšem včetně klasické proamerické levice, jež mnohé z jejich tržních pouček přijala. Nejdále tímto směrem zašli Tony Blair a Bill Clinton. Že jeho žena teď kandiduje proti Trumpovi, asi není třeba připomínat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].