Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Nová islandská vláda chce omezit Airbnb

Katrin Jakobsdottir • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Katrin Jakobsdottir • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Týden po českých volbách se konaly volby na Islandu – už třetí, které ostrov zažil za poslední čtyři roky. Nejprve padla vláda kvůli aféře Panama papers, letos v září se další kabinet rozpadl kvůli pedofilní aféře, kterou se premiér Bjarni Benediktsson ze strany Nezávislých rozhodl krýt až do hořkého konce.

Na konci října, měsíc po pádu jeho vlády, se tak uskutečnily další volby. V nich s 29 procenty vyhrála strana Nezávislých, kterou stále vede Bjarni Benediktsson. Druhé místo obsadilo Levicově zelené hnutí, které dostalo 15,9 procenta. A právě jejich předsedkyně Katrín Jákobsdottír byla jmenována premiérkou. Její vláda bude sestavena z Nezávislých, Levicově zeleného hnutí a Progresivní strany.

Že premiér nepochází z nejsilnější strany, je na Islandu běžné. Vítězi mají nejvíc ministerstev, proto nabízejí koaličním partnerům křeslo předsedy vlády. Tentokrát to má i přízemnější logiku: lídrovi Nezávislých ještě nikdo nezapomněl zmíněný pedofilní skandál, který se pokoušel tutlat.

Premiérka na tiskové konferenci oznámila, že její strana bude mít kromě premiérského křesla ještě ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo životního prostředí. V této souvislosti uvedla, že vláda chce zavést ohledně životního prostředí ještě přísnější opatření, než požaduje Pařížská dohoda.  „Důležitými body je pro ni i genderová vyváženost, větší podpora obětem sexuálního násilí a harmonizace pracovního trhu,“ dodává internetový magazín Reykjavík Grapenvine.

Lídři zbylých stran na tiskové konferenci zmiňovali také omezení Airbnb, protože tato služba dlouhodobě zvyšuje už tak vysoké ceny bytů v Reykjavíku, kvůli nimž si mladí lidé nemohou dovolit koupit nemovitost. Vláda přislíbila i větší důchody a rozvoj infrastruktury na venkově, přijme také více uprchlíků, pokud to bude třeba.

Všechna ministerstva byla obsazena - až na jediné, a sice křeslo na ministerstvu spravedlnosti. V předešlé vládě na něm seděl Sigđur Andersen ze strany Nezávislých. Ten ovšem hrál klíčovou roli v pedofilním skandálu, kterému podlehla minulá vláda. Britský deník Guardian otevírá zprávu o nové vládě na severu titulkem, kterým poukazuje, že nová předsedkyně vlády by zemi zmítané vlnou afér mohla navrátit stabilitu.

„Katrín Jákobsdottír je v pořadí druhou ženou, která se postavila do čela vlády. První byla Jóhanna Sigurđardottír, která se starala o chod země v období 2009–2012. Zároveň byla první premiérkou, která otevřeně přiznala svou homosexuální orientaci,“ píše Islandský monitor.

Současná lídryně zelených do strany vstoupila v roce 2003. Jako ministryně se starala o vzdělání, vědu a kulturu – to vše patří na Islandu pod jeden úřad. Během téhož období (2009–2013) fungovala jako šéfka spolupráce mezi severskými zeměmi. O Jákobsdottír se mluví jako o sympatické a charismatické předsedkyni, je velmi oblíbená i mezi voliči. V zemi, kterou téměř neustále otřásají politické aféry, se už třetí rok za sebou stala nejdůvěryhodnější političkou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].