0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu5. 12. 20162 minuty

Německá ministryně obrany: Úspěch populistů je důsledkem lenosti politiků

Autor: REUTERS

O Evropě po rakouských volbách - a po referendu o změnách ústavy v Itálii - se v neděli večer velmi živě debatovalo v pořadu Anne Will na německé stanici ARD.  Svým klidem vynikala ministryně obrany Ursula von der Leyen, která krom jiného prohlásila: Musíme si přiznat, že jsme se v Evropě stali líní při vysvětlování politických rozhodnutí naším voličům. Nepodařilo se nám jednoduše a srozumitelně předat občanům naše odpovědi na komplexnost současného dění, k němuž dochází vlivem globalizace, migrace i technologických revolucí. A voliči ti od nás oprávněně požadují…

Úspěchu populistů a hněv, který se proti zavedeným politikům obrací, jsou podle ní důsledkem zanedbané veřejné debaty. V evropské politice v minulých deseti patnácti letech panoval často velmi široký konsensus. A v atmosféře konsensu, bez ostrých, avšak věcných politických debat, nedošlo na vybrušování argumentů, které by občany vtáhlo do dění, dodala.

Reklama

Šíří se názor, že vinu za problémy nese EU, pokračovala ministryně. Přitom je to přesně naopak, tvrdí: EU je potenciálně nejlepším řešením problémů, které lidi trápí. Současná chyba je ale v tom, že ji národní státy musí učinit akceschopnější: musí Evropě dát nástroje, aby mohla lépe fungovat. To jsme podle Ursuly von der Leyen viděli v eurokrizi i v uprchlické krizi: Eurozóna neměla dost silnou finanční architekturu a neměla dost silnou společnou pohraniční stráž. A ani dosavadní vylepšení nejsou dostatečná.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].