0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu28. 2. 20182 minuty

Nejdůležitější lednička na světě dostane vylepšení

The Svalbard Global Seed Vault • Autor: Crop Trust

Ať už postihne lidstvo a planetu, kterou obývá (a ničí), jakákoliv pohroma, Norsko je připraveno zasáhnout a všechny zachránit. Nebo se o to alespoň pokusit. Proto teď norský stát investuje v přepočtu zhruba čtvrt miliardy českých korun do vylepšení Špicberského globálního úložiště semen. Norsko ho postavilo před deseti lety hluboko v tamních horách a v současnosti je v něm uschováno necelých 900 000 druhů semen obilovin, brambor či rýže prakticky ze všech zemí světa.

Kapacita zařízení je pětinásobná a zásoba čeká na moment, kdy přírodní či člověkem způsobená katastrofa sprovodí ze světa nějaký druh poživatelné rostliny. Zemědělci sáhnou do špicberských zásob, druh oživí a možná tím předejdou hladomoru. Aby ale vše fungovalo, musí se semena „v nejdůležitější světové ledničce“ dobře chránit. A to je v době globálního oteplování čím dál těžší.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Stavbaři tak nyní přistaví k úložišti nový tunel a novou chladící budovu, píše technologický server The Verge. Je to nutné, protože kvůli neobvykle vysokým teplotám taje na Špicberkách permafrost; přesněji řečeno “dosud permafrost”. Do budovy začalo zatékat, ovšem protentokrát drahocenná semena zůstala v bezpečí.

Za desetiletou existenci se už úložiště jednou osvědčilo. V roce 2015 byly pomocí zdejších vzorků založená podobná úložiště v Libanonu a Maroku, protože jediné dosavadní zařízení sloužící celému regionu nacházející se v syrském Aleppu padlo za oběť tamní válce.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].