Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Možná jen máme víc času, brání vědci novou klimatickou studii

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Klimatická katastrofa se zřejmě neblíží takovou rychlostí, jak se mnozí obávali. Podle nejnovější studie zveřejněné v časopise Nature Geoscience se zdá, že dosavadní výpočty byly zbytečně dramatické a že lidé mají více času na to, aby přizpůsobili svou ekonomiku a zabránili oteplení planety o 1,5°C. Pro jistotu hned na začátku: vědci nepřišli s tím, že změna klimatu je podvod či omyl ani nenabízejí možnost, že není potřeba nic dělat. Pouze výpočty zpřesnili a výsledky jsou o něco optimističtější, než se dosud zdálo.

Na studii minulý týden upozornila řada médií. Server Quartz dobře vysvětluje celý princip: v době podpisu pařížské klimatické dohody se vědci domnívali, že lidstvo by se za ideálních podmínek mohlo vyhnout vyššímu oteplení než o 2°C ve srovnání s předindustriální érou. Ale (vyjma snad tuhé celoplanetární diktatury) podle nich nebyla cesta, jež by oteplování udržela do 1,5°C. Šlo o to, že civilizaci již překročila oteplení o 1°C a že (zjednodušeně řečeno) k oteplení o 1,5°C je nutné vypustit do atmosféry „jen“ 160 miliard tun CO2. Což při dnešním tempu lidstvo zvládne za pouhé čtyři roky.

Teď vědci tvrdí, že ke zmíněnému oteplení je ve skutečnosti zapotřebí 800 miliard tun CO2, a to nám tedy dává podstatně větší čas k provedení potřebných reforem. Nebo ne? O interpretaci zprávy se strhla okamžitě hádka. Třeba londýnské Timesy jasně tvrdí, že “vědci přiznávají, že se svět ohřívá pomaleji, než předpokládali”. Deník také cituje jednoho z autorů studie Michaela Grubba z University College London, který říká, že “když se mění fakta, měním názor, jak prohlásil John Maynard Keynes. Stále bude pravděpodobně velmi obtížné dosáhnout potřebných změn (v ekonomice) dostatečně rychle, ale jsme v lepší situaci, než jsem se domníval”. I další citovaní vědci hovoří o tom, že předchozí modely jsou deset let staré - a že tedy není divu, že se trochu liší od reality a že oni sami měli tendenci akcentovat spíše dramatičtější scénáře.

Také BBC nebo The Independent přicházejí s tím, že ambiciózní cíl udržet oteplení v rámci 1,5°C ve srovnání s předindustriální érou je podle nových poznatků stále dosažitelný. Po vlně optimistických článků se ale vědci zjevně trochu lekli a Richard Millar z Oxfordské univerzity přispěchal s upřesněním: “Mnohé zprávy v médiích tvrdí, že z naší nejnovější studie v Nature Geoscience vyplývá, že globální teploty nerostou tak rychle, jak předvídal Mezivládní panel pro klimatickou změnu, a že tudíž snaha redukovat produkci skleníkových plynů přestává být naléhavá. Ani jedno tvrzení se nezakládá na pravdě.“

Vědci jsou si především vědomi nejistoty, jež jejich výpočty provází, a upozorňují, že k liknavému přístupu skutečně není důvod. “Pokud chceme dodržet pařížská kritéria, musí s omezováním zplodin začít okamžitě a dosáhnout nuly v produkci CO2 za méně než 40 let”, cituje Quartz zmíněného Richarda Millara. Vědci zjevně tedy nechtějí mít na svědomí zmírnění úsilí o zásadní změny. Ale obyvatelé ostrovů či pobřežních oblastí v každém případě budou číst nejnovější vydání Nature Geoscience s velkým zájmem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].