Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Michael Chabon: Můj syn je princ módy

Michael Chabon • Autor: Getty Images, Profimedia
Michael Chabon • Autor: Getty Images, Profimedia

Někteří lidé už Abea od vidění znali. Během těch čtrnácti přehlídek, jichž se na pařížském Men's Fashion Weeku zúčastnil, ho v publiku nemohli přehlédnout. Vždy to byl zdaleka nejmladší kluk v publiku, přitom vytříbeně oblečený se smyslem pro eleganci i ležérnost. Přitahoval nejen zvědavce, ale i mnohé módní reportéry, kteří za ním tu a tam přicházeli s otázkami. Ptali se, co si myslí o dané kolekci, a proč se zajímá o oblečení. Chce být taky návrhář, až vyroste? A proč vůbec přijel na Fashion Week?

 „Jsem tu se svým otcem, je to spisovatel a píše o našem výletu na Fashion Week pro GQ,“ odpovídal jim drobný kluk. Abe je nejmladším ze čtyř dětí romanopisce Michaela Chabona (mj. Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, Židovský policejní klub, Telegraph Avenue). A držitel Pulitzerovy ceny pod názvem My Son, Prince of Fashion pro magazín GQ skutečně napsal spíše povídku než reportáž. Jeho syn tu figuruje téměř jako literární postava – symbol extravagance, touhy po kráse a non konformity líčený ve třetí osobě.

Chlapcovu kuráž vyčnívat z davu datuje Chabon už do raného dětství, kdy „obléknout se“ znamenalo „přestrojit se za superhrdinu“. Mohlo by se zdát, že nejmladší ze čtyř sourozenců má nejtěžší pozici najít si svou charakteristiku, zvláštnost či talent, protože ti starší mu všechno zabrali, ale pro Abea tohle nikdy nebyl problém.

Chabon píše: „Od chvíle, kdy se stal sám sebou, bylo to, co Abea vždycky odlišovalo od sourozenců, spolužáků a vrstevníků, míra komfortu a samozřejmosti, s nimiž se dokázal lišit. Každý z nás chce vyčnívat z davu, ale jen málo z nás má talent a ještě méně žaludek odolat tíze konformity. To byl vždy Abeův vzácný dar: nejen vyčnívat a odolávat, ale ještě tak činit s velkou elegancí.“

Autor: gq.com
Autor: gq.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].