úterý 6. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

I v Respektu ještě stále doznívádebata,jestli byl na olympiádě v Riu příliš velký chaos, nebo ne. Autor menu to v Brazílii trochu zná a je spokojený, že Brazilci v Riu nestvořili Disneyland, aby měly světové sportovní špičky a jejich doprovodná show “klid na práci”. Zda se má olympiáda konat ve svobodných, ale nebohatých zemích, je jistě na zvážení MOV a sportovních asociací. Klidně je možné, že tahle sportovní monstrakce může v dnešní podobě úspěšně proběhnout již pouze v superbohaté zemi - nebo v zemi, která příkazem strany a vlády dokáže vytvořit mámivou bublinu.

Jak se to dělá, ukázali opět Číňané na setkání státníků zemí G20.The New York Times hlásí, že z budov přiléhajících ke kongresovému centru se museli dočasně vystěhovat nájemníci. “Vláda využívá všech pák autoritativního systému … aby snížila riziko protestů nebo útoků a sděluje zaměstnancům, aby si vzali dovolenou. Zašli dokonce tak daleko, že zakázali kuchařům, kteří jsou Ujgurové, tedy příslušníky muslimské komunity obviňované z podpory terorismu, aby pracovali v jedné z restaurací ve městě.“

Reklama
Reklama

The Guardian popisuje situaci ještě mnohem dramatičtěji. Čínské úřady prý město Chang-čou prakticky vylidnili. Třetinu z šesti milionů obyvatel města “přesvědčili”, aby si vzali v termínu konání schůzky týdenní dovolenou a odcestovali. Továrny zastavily výrobu, disidenti dostali domácí vězení.

https://www.youtube.com/watch?v=RINdoyFgDPE

“Celé čtvrti zůstaly opuštěné, zaměstnanci, kteří dojíždějí, byli vytlačeni z města, když továrny a nádraží musely zavřít ve snaze snížit znečištění vzduchu. Zahraniční novináři se celé dny potloukají zvláštní atmosférou prázdných ulic s nervózními bezpečnostními agenty komunistické strany v patách,” popisuje britský deník a přidává sérii mírně apokalyptických fotografií vymetených dálnic a křižovatek. Snad se světovým státníkům v Číně líbilo.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Přistěhovalectví ovládlo západní politiku. A jak jsme viděli o víkendu, Německo nakonec nebude o nic víc imunní než jiné země. Strach z přistěhovalců rozhodl o Brexitu, nenávist k přistěhovalcům vysvětluje přinejmenším polovinu úspěchu Donalda Trumpa. A co když strach zvítězí?

Premiérka Velké Británie Theresa Mayprávě odvolala další slib stoupenců Brexitu: australský bodový systém sloužící ke kontrole přistěhovalectví a slibovaný během kampaně se nekoná. Slovy mluvčího Downing Street: “Jednou z příležitostí, jež nám Brexit nabízí, je budoucí možnost kontrolovat množství lidí přicházejících do Británie z EU. O přesném způsobu, jakým bude vláda pohyb státních příslušníků členských zemí EU regulovat, se však teprve rozhodne. Jak ale premiérka již mnohokrát v minulosti prohlásila, bodový systém nebude fungovat a není mezi uvažovanými možnostmi.“

Reklama
Reklama

Což musí být pro mnohé z těch, kteří hlasovali pro odchod z EU, podobné překvapení, jako když již pár dní po hlasování zjistili, že si nikdo přesně nevzpomíná, kdo jim slíbil stovky milionů liber proudících místo do Bruselu přímo do britského zdravotnictví.

Brexit (ilustrační foto)
Autor: Milan Jaroš

Tentokrát si ovšem někteří vzpomínají. “Odmítnutí typu migračního systému, pro který tolik stoupenců odchodu z EU hlasovalo, naznačuje seriózní vyklízení pozic,” upozornil Nigel Farage, dříve šéf Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP), dnes aktivní stoupenec Donalda Trumpa. “Jestli si establishment myslí, že na nás s Brexitem ušije boudu, měl by se připravit na volební důsledky,” dodal. Bodový systém byl Faragův plán, ale během kampaně ho podpořil mimo jiné dnešní ministr zahraničí Boris Johnson. Znělo to tak jednoduše - a expertů, kteří měli o fungování australského modelu vždy pochybnosti, měli Britové slovy tehdejšího ministra spravedlnosti Michaela Gova “plné zuby”.

Teď je ale po referendu a experti mají čísla. Ti, které cituje The Guardian, říkají, že australský bodový systém by ve skutečnosti zvýšil počet přistěhovalců do Británie o milión a půl lidí. Systém nezaujatě připisuje žadatelům potřebné body podle předem zvolených kritérií, jako je vzdělání, praxe, obor nebo také věk, takže na první pohled vypadá spravedlivě; ve skutečnosti je to další neosobní mechanismus, v němž státní úředník v roli vševědoucího plánovače předem rozhoduje, koho země potřebuje.

Konkrétní zaměstnavatelé však často vidí situaci jinak, takže i v Austrálii nakonec řada přistěhovalců, jež objektivně nasbírala příslušný počet bodů (vynechme švindlování všeho druhu), skončila nakonec bez práce. Austrálie sama už bodový systém opustila, Farage to ale svým stoupencům zapomněl říct a establishment včetně médií jak známo pouze lže a lže a lže.