pátek 4. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Zdánlivě vzdálené rozhodnutí amerického patentového úřadu může změnit život všech a učinit jej bezpečnějším. Nově totiž dovoluje neautorizovaně měnit software v elektronických zařízeních. A software je dnes ve všech takových zařízeních -  od telefonů přes chytřejší toastovače po kardiostimulátory a automobily.

Neznamená to, že hackeři všech zemí mají pré: výjimka ze zákona o ochraně digitálního duševního vlastnictví bude trvat zatím jen dva roky a vztahuje se pouze na případy “hrabání se v softwaru s dobrým úmyslem”. Takže vypínání brzd na dálku u aut značky Jeep se nepočítá.

Reklama
Reklama

Každopádně doposud platilo bez výjimky, že kdokoli jakkoliv pozměnil kód, který řídí zařízení, riskoval pokutu od výrobce. V drtivé většině jde o dost specializovanou činnost, která je jen pro ty, kteří se ve věci opravdu vyznají. Ale týkalo se to třeba i lidí, kteří si takzvaně narootují androidový telefon, aby ho zrychlili nebo zbavili předinstalovaných zbytečností, což už není tak nepředstavitelné ani pro běžné uživatele. Žaloby hrozily jim, hrozily výzkumníkům na univerzitách, hrozily i “hodným hackerům”.

Ti všichni přitom upozornili na dost zásadní věci: inzulinové pumpy, které bylo možné donutit k předávkování pacienta. Zmíněné brzdy u jeepů. A jeden velmi známý příklad: právě díky výzkumníkům pohybujícím se na hraně zákona víme, že Volkswagen (a s ním mnozí jiní) podváděl s emisemi, a možná tak začal soumrak dieselových motorů.

O tom, že strašák žaloby opravdu bránil zkoumání světa kolem nás, svědčí příklad automobilky GM: ta v lednu oznámila, že nebude stíhat “hodné hackery”, kteří automobilku upozorní na možné bezpečnostní díry. Od té doby jí přišly stovky upozornění na softwarové nedostatky.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Ke stále rostoucím možnostem využití robotů - které se budou zvyšovat tak dlouho, až nakonec přijde podle kritiků to poslední, totiž vyhubení lidstva - můžeme připočíst jeden nečekaný: zapalování si jedné od druhé.

Výzkumníci amerického Wyssova institutu (součást Harvardovy univerzity) sestrojili robota, který trochu připomíná obávanou zbraň první světové války, rotační kulomet. A vskutku - robot má deset “úst”, která se otáčejí a přesně do nich pasují cigarety, které stroj vdechuje. V jeho útrobách pak je několik čipů, které se snaží chovat jako lidské plicní buňky.

Smyslem stroje je pomoc při hledání léčby chronické obstrukční plicní nemoci - kterou trpí především kuřáci, ale i lidé pracující v prašném nebo zakouřeném prostředí. Jeden z čipů zdravou plicní buňku a její reakci na cigaretový kouř. Druhá pak napodobuje buňku již postiženou chorobou. A robot tak pomáhá odpovědět na otázku, jaký je přesně mechanismus zánětlivé reakce v buňkách, který budí nemocné ze spaní kašlem, plní jim kapesníky hlenem - a nakonec je zabije.

Což je další báječný krok v lidském poznání. Ale to není všechno. Protože v době před kouřícím robotem se většina zkoumání odbývala na pokusných krysách. Čipy místo krys mají řadu výhod: lépe se do nich dívá, dokonce simulují reakci lidských buněk lépe než pokusná zvířata. Hlodavci dýchají jinak než lidé a jinak tedy reagují na cigaretový kouř.

Především ale nový stroj zachránil stovky generací před životem v zakouřených laboratorních akváriích. Takže krysy možná nový vynález vítají ještě víc než pokašlávající kuřáci.

Reklama
Reklama