0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu20. 9. 20162 minuty

Do Čech se vracejí vlci. Dříve či později přijdou i medvědi

Vlk obecný • Autor: ČTK

Deník Referendum zveřejnil nečekaně optimistický text o návratu vlků do Česka s všeříkajícím titulkem Vlků ráj to napohled. Vojtěch Kotecký v něm vyjmenovává, kam všude už dorazily vlčí rodinky a vyvedly vlčata: v okolí Mácháče předloni dvě až tři, vloni dvě. Letos čtyři a další dvě na Broumovsku. Vlci dorazili do Krušných hor, kde je “naposledy viděli v dobách, kdy se Metternich rozkoukával v kancléřském úřadě a Josef Jungman sepisoval slovníky”. Spíše než na krátkodobý výlet to vypadá na vlčí imigraci.

Podle bývalého šéfa Hnutí Duha je hlavní příčinou změněný postoj Čechů. “Vzácná divoká zvířata několik desetiletí slušně chráníme. Přestali jsme v nich kolektivně vidět škodnou, do které je nezbytné bez váhání vpálit kulku. Ve středoevropských lesích nastal mír.” Tedy alespoň v české kotlině: na Moravě se návrat zatím nekoná a Kotecký to vysvětluje jednak soustavným odstřelem na Slovensku a jednak možná také méně osvíceným přístupem moravských majitelů kulovnic. Jinak jsou ale vlci myslivcům vděční: v českých lesích se potulují přemnožená stáda chutných divočáků, jelenů je minimálně 30 000, srnců čtvrt miliónu, tedy přibližně dvakrát tolik než před půl stoletím.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vojtěch Kotecký nicméně upozorňuje, že naučit se s divokou šelmou žít nemusí být nakonec zase taková selanka. Vlci sice už minimálně sto let nikoho v Evropě nesežrali, to ale neznamená, že si rádi nepřilepší nějakou tou ovečkou. Chovatele čeká změna návyků, pořizování ovčáckých psů, ohradníky. “Ani elementární opatrnost neuškodí. Po vlcích dříve či později přijdou medvědi.”

Mezitím je v Norsku o poznání méně veselo. The Guardian upozorňuje, že tamní vláda chystá odstřel dvou třetin zbývající vlčí populace: po norských lesích odhadem pobíhá 68 vlků, v dohledné době jich podle plánu má být o 47 méně. Největší odstřel za posledních sto let vláda obhajuje potřebou chránit stáda ovcí. The Guardian má však podezření, že jde především o snahu uspokojit lovecké pudy. Vloni prý o licenci na odstřel 16 vlků požádalo 11 000 zájemců - tedy zhruba 700 ozbrojených mužů a žen na jednu krvelačnou šelmu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].