pondělí 10. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

K příjemnému rozuzlení dospěla debata v sousedním Německu, kde se koaliční vláda už od léta dohaduje, jak naložit s neplánovaným přebytkem státního rozpočtu. Angela Merkel nakonec oznámila jednoduché řešení: část peněz dostanou daňový poplatníci zpět formou úlev na dani z příjmu. Celkem půjde o 6,3 miliardy eur (170 miliard korun) za rok.

Na poměry největší evropské ekonomiky to ovšem není nijak závratná suma. Deník Handelsblatt jedovatě podotkl, že bezdětný singl poplatník s platem 3000 eur ušetří za měsíc jen 4 a čtvrt eura, což vystačí tak na dvě cappuccina. Je pravda, že úlevy by mohly být několikanásobně větší. Německý rozpočet je v přebytku už třetím rokem a jen za první pololetí 2016 skončil v plusu 18,5 miliardy eur.

Kancléřka ale - zdá se - ví, co dělá. Část peněz potřebuje použít na neplánované výdaje spojené mimo jiné s integrací přistěhovalců. A část si nechává jako rezervu pro svoje motto “Schwarze Null” (černá nula) - tedy příslib vyrovnaného rozpočtu, který je jedním z důležitých bodů kampaně před volbami 2017.

66_merkelova_jaros
Angela Merkel • Autor: Milan Jaroš

Z rozpočtového přebytku se momentálně těší i Česko, což Andreji Babišovi o víkendu pomohlo k titulu nejlepšího ministra financí v chudší části Evropy – v soutěži, která je v Česku dobře známá díky dvojím vítězství Miroslava Kalouska v letech 2008 a 2011.

V českém státním rozpočtu je za první tři čtvrtletí dosáhl nevídaných 82 miliard korun. V novém vydání Respektu se ale dozvíte, že tohle číslo je třeba číst velmi opatrně. Už příští rok bude český rozpočet zpátky v mínusu 60 miliard a žádné daňové úlevy podle ministra financí Andreje Babiše nejsou na pořadu dne. I když…

“Za rok máme parlamentní volby, tak uvidíme, jaká bude strategie politických stran a s čím do voleb půjdou,” poznamenal Babiš minulý týden v odpovědi na otázku, zda se nechce v Německu inspirovat. Navíc daně už podle Babiše dolů šly. Jak vypočítalo jeho ministerstvo, za roky 2014–17 jde dohromady o 47 miliard, a to hlavně díky zavedení snížené desetiprocentní DPH na knihy nebo léky a díky slevám u daně z příjmu pracujících důchodců.

Pokud by se 47 miliard mechanicky rozpočítalo mezi 10 milionů Čechů a 48 měsíců, na každého vyjde skoro 100 korun. Takže paralela s dvěma cappucciny nakonec sedí i v Česku.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Měl to být Trumpův konec v přímém přenosu. Po zveřejnění skandální nahrávky plné sexistických výroků šel Donald Trump do nedělní noční televizní debaty jako polomrtvý kandidát, který by mohl mít v listopadu šanci leda v případě, že by ženy v USA znovu přišly o volební právo. Ale skutečně už lze Trumpa odepsat?

Duel – alias nejodpornější debata v dějinách Ameriky – toho ve skutečnosti zas tak moc nerozhodl. Hillary Clinton sice podle prvních reakcí měla navrch a v boji o prezidentský post momentálně vede, ale vyhráno ještě nemá.  “Mrs. Clinton má do Bílého domu pořád mnohem blíž, ale ještě se bude muset pár týdnů snažit,” hodnotí aktuální situaci po druhém televizním duelu BBC.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=m6VshGZ1_lQ

Nahrávka z roku 2005, kde se Trump v soukromí rozpovídal o svém obscénním chování a myšlení (ke zhlédnutí zde), se přes víkend stala takřka jediným tématem předvolební kampaně. Podle očekávání tak u ní začala i televizní debata, což Hillary Clinton pomohlo vyjít z duelu jako jasný vítěz - i když na přetřes přišla i její e-mailová kauza a Trump zaútočil i na manžela své rivalky, exprezidenta Clintona.

„Moje jsou slova, ale jeho jsou činy,“ řekl a poukazoval na obvinění ze znásilnění či sexuálních návrhů, která byla v minulosti proti Clintonovi vznesena. Trump se sešel s ženami, které tato obvinění vznesly, a pozval je na debatu. Při diskusi tak seděly přímo v sále.

Podle CNN u diváků přesto vyhrála Hillary Clinton u diváků v drtivém poměru 57:34. “Donald Trump už ví, že z něj prezident nebude,” píše v recenzi na noční debatu časopis Atlantic, podle něhož se Trump nechal až příliš vtáhnout do pitvání svých hříchů - což je přesně to, co mezi republikány bude znamenat další ztrátu podpory.

Jenže volby jsou až 8. listopadu a Trump má devět životů, jak stojí v jednom z komentářů na Fox News, kde je názorová stránka po neděli plná příspěvků, podle kterých Trump nevyšel z debaty zase tak bídně. Jak vidno, v televizi si každý našel to, co chtěl, takže uvidíme za měsíc.

Plus jeden bonusový příspěvek o tom, kdo v noci na dnešek komu skákal víc do řeči. Hádejte…