0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu10. 10. 20162 minuty

Co mají Česko a Německo společného? Snížení daní o dvě cappuccina

Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

K příjemnému rozuzlení dospěla debata v sousedním Německu, kde se koaliční vláda už od léta dohaduje, jak naložit s neplánovaným přebytkem státního rozpočtu. Angela Merkel nakonec oznámila jednoduché řešení: část peněz dostanou daňový poplatníci zpět formou úlev na dani z příjmu. Celkem půjde o 6,3 miliardy eur (170 miliard korun) za rok.

Na poměry největší evropské ekonomiky to ovšem není nijak závratná suma. Deník Handelsblatt jedovatě podotkl, že bezdětný singl poplatník s platem 3000 eur ušetří za měsíc jen 4 a čtvrt eura, což vystačí tak na dvě cappuccina. Je pravda, že úlevy by mohly být několikanásobně větší. Německý rozpočet je v přebytku už třetím rokem a jen za první pololetí 2016 skončil v plusu 18,5 miliardy eur.

Reklama

Kancléřka ale - zdá se - ví, co dělá. Část peněz potřebuje použít na neplánované výdaje spojené mimo jiné s integrací přistěhovalců. A část si nechává jako rezervu pro svoje motto “Schwarze Null” (černá nula) - tedy příslib vyrovnaného rozpočtu, který je jedním z důležitých bodů kampaně před volbami 2017.

Angela Merkel • Autor: Milan Jaroš
Angela Merkel • Autor: Milan Jaroš

Z rozpočtového přebytku se momentálně těší i Česko, což Andreji Babišovi o víkendu pomohlo k titulu nejlepšího ministra financí v chudší části Evropy – v soutěži, která je v Česku dobře známá díky dvojím vítězství Miroslava Kalouska v letech 2008 a 2011.

V českém státním rozpočtu je za první tři čtvrtletí dosáhl nevídaných 82 miliard korun. V novém vydání Respektu se ale dozvíte, že tohle číslo je třeba číst velmi opatrně. Už příští rok bude český rozpočet zpátky v mínusu 60 miliard a žádné daňové úlevy podle ministra financí Andreje Babiše nejsou na pořadu dne. I když…

“Za rok máme parlamentní volby, tak uvidíme, jaká bude strategie politických stran a s čím do voleb půjdou,” poznamenal Babiš minulý týden v odpovědi na otázku, zda se nechce v Německu inspirovat. Navíc daně už podle Babiše dolů šly. Jak vypočítalo jeho ministerstvo, za roky 2014–17 jde dohromady o 47 miliard, a to hlavně díky zavedení snížené desetiprocentní DPH na knihy nebo léky a díky slevám u daně z příjmu pracujících důchodců.

Pokud by se 47 miliard mechanicky rozpočítalo mezi 10 milionů Čechů a 48 měsíců, na každého vyjde skoro 100 korun. Takže paralela s dvěma cappucciny nakonec sedí i v Česku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].