0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu27. 5. 20172 minuty

Chris Cornell o depresi zpíval lépe než kdokoli jiný

Chris Cornell • Autor: REUTERS

O depresi zpíval lépe než kdokoli jiný, píše Nikki Darling v podtitlku svého krátkého vyznání Outshined: The Beauty and Pain of Chris Cornell pro server MTV. Ten patří k jedněm z nejvíce trefných textů, jež se objevily v týdnu po zpěvákově nečekané smrti.

Darling si tu všímá, jak deprese a tíha v Cornellových písních přichází bez konkrétních důvodů. Tuto povahu depresivních stavů dokládá i rozhovor se zpěvákem samotným, když popisuje vznik skladby Fell on Black Days: „Nestala se žádná katastrofa. Žádný vztah se nerozpadl. Nikdo se nepřipletl do automobilové nehody. Ničí rodiče neumřeli. Všechno zůstalo při starém, jen se změnila perspektiva. O tom jsem chtěl napsat píseň. Bez ohledu na to, jak jste šťastní, můžete se jednoho dne probudit - a aniž by to mělo jasnou příčinu, zachvátí vás ty nejtemnější myšlenky.“

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Cornellova hudba a texty popisují marnost toho chtít se cítit lépe za situace, když je váš mozek nastavený, aby se to nešlo. Zároveň se ale dotýkají  ještě jednoho aspektu deprese, který člověka nutí se ptát, jestli není na bolesti a problémech náhodou závislý a jestli by dokázal žít bez nich. To, jak vyčerpávající je cítit se na dně, aniž by člověk vlastně věděl proč, je téma, které se v jeho písních vrací znovu a znovu, uzavírá Darling.

Z jiných textů stojí za přečtení Becoming Chris Cornell: Inside the Early Days of Soundgarden od Marka Yarma, který dobře popisuje zpěvákův šarm i jedinečnost Soundgarden na rané seattleské scéně.

Osobní vzpomínky pak líčí zpěvačka kapely Heart Ann Wilson, která, ač byla o něco starší, měla v dobách jejich největší slávy blízko ke kapelám jako Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam nebo Soundagrden. Jejich členové totiž pravidelně navštěvovali večírky v jejím bytě. Popisuje tu nejen jak obtížně Cornell prožíval svou slávu, ale také si vybavuje úsměvné momenty. Mezi ně patří i halloweenská party, kterou pořádala a kam měl každý z účastníků přijít převlečený za nějakou písničku. Chris Cornell dorazil coby Black Hole Sun: ve žlutém kostýmu s paprsky kolem hlavy jako slunce a začerněným obličejem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].