Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Být jako Líza Simpsonová a Lister z Červeného trpaslíka

Od osmiletých členek Mensy přes flákače a šmejdy po detektivy, kteří mají jako hobby výrobu nábytku pro panenky. To jsou jen někteří z televizních idolů, jimž píší krátká vyznání redaktoři listu The Guardian. Vychází z toho poutavá mozaika možných životních vzorů, přístupu i světonázorů, které televizní obrazovka v posledních třech dekádách nabídla.

„Líza byla vždycky trochu mimo – prožívala své emoce intenzivněji než všichni v jejím okolí, chtěla ochránit životní prostředí před hyperkapitalistickými darebáky, jako je pan Burns, ovšem často všechny jen otrávila. Ale stejně jako já, Líza někde hluboko uvnitř toužila po tom, aby ji všichni měli rádi,“ vzpomíná na své dospívání se Simpsonovými Hannah J. Davies.

Luka Hollanda zase provedl teenagerskými roky Dave Lister. „Prostá pravda zní: Kdyby lidé byli víc jako Dave Lister z Červeného trpaslíka, svět by byl daleko lepší místo. Samozřejmě to je lenoch, který marní své hodiny popíjením piva, pokuřováním a konzumací kari, aniž by dělal cokoli užitečného. Ale je laskavý. A beznadějně romantický. Vznešený svým vlastním způsobem. Pokud by Lister byl skutečně tím posledním živým člověkem ve vesmíru, jak zní premisa seriálu, nebyla by to pro lidstvo až tak špatná vizitka,“ rozplývá se Holland, aby nakonec došel ke shrnutí: „Lister pro mě byl vždy vzorem toho, čeho člověk může dosáhnout, aniž by vlastně něčeho dosáhl.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].