Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu

Britský řetězec vyhlásil konec plastových obalů

Iceland: Bez obalu • Autor: Profimedia, Alamy
Iceland: Bez obalu • Autor: Profimedia, Alamy

Britský řetězec supermarketů Iceland se dobrovolně zavázal, že přestane používat plastové obaly pro výrobky, které prodává pod vlastní značkou. Specializuje se na zmražené potraviny a podle britského deníku The Guardian uvedl, že během pěti let chce eliminovat obaly vyrobené z plastu, aby tak přispěl ke zmírnění znečištění přírodního prostředí.

Supermarket se takto rozhodl i poté, co provedl vlastní průzkum, ve kterém přes osmdesát procent z pěti tisíců dotazovaných uvedlo, že by tento krok – tedy úplné zbavení se umělohmotných obalů - uvítalo. Plastové obaly nahradí papírové a celulózové sáčky a misky, které budou lidé recyklovat doma nebo přímo v obchodech.

Rozhodnutí řetězce potěšilo především ekologické aktivisty a ekology. Podle jejich dat jsou to právě maloobchodní prodejny, které nejvíc přispívají k hromadění plastů. Výkonný ředitel Greenpeace John Sauven oznámení nazval „odvážným slibem“ a dodal, že je nyní na dalších obchodech a výrobcích, aby na tuto výzvu zareagovali.

Britská premiérka Theresa May právě minulý týden do vládní strategie zahrnula požadavek, podle kterého do 25 let Británie sníží či dokonce eliminuje výrobu plastů a umělohmotných produktů v oblastech, kde nejsou nezbytně potřeba.

https://www.youtube.com/watch?v=bpdV0XQBbRI

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].